Домакин на събитието стана Професионалната гимназия по туризъм "Прф. д-р Асен Златаров", Търговска гимназия, ГПАЕ „Гео Милев“, НЕГ „Й. В. Гьоте“, математическата гимназия.
Ученици от Професионалната гимназия по туризъм "Прф. д-р Асен Златаров", Търговската гимназия, ГПАЕ „Гео Милев“, НЕГ „Й. В. Гьоте“, математическата гимназия взеха участие в уникалната краеведска експедиция "Заберново 2015". Вече повече от тринадесет години в Бургаския регион се провежда това. Експедицията няма аналог в страната ни, провежда се само тук и е доказала педагогическата си ефективност със своите резултати.
В първите дни на септември, за първа година, младите православни краеведи проучиха миналото, съхранено в паметта на малкото жители на село Заберново, община Малко Търново. Запалените родолюбци изучиха исторически корени на населението и история на селището, християнски норми на поведение, духовни ценности и традиции, съхранени през вековете, църковни празници и фолклор на православните християни. Експедиционната работа се провежда на терен, в продължение на 6 до 10 дни, като на място се събира автентична информация от възрастните хора.
"Възрастните откликваха с готовност, припомниха си случки, събития, християнски православни обичаи, безценни фолклорни образци, трогнати бяха до сълзи от вниманието, което им оказвахме."-сподели за е-Бургас Дона Димитрова, една от участничките в експедицията. За нея това е незабравимо преживяване.
Най-малката проучвателка също беше на представянето. Тя е в седми клас, на ОУ „П. Р. Славейков“, казва се Анна-Мария Жлебинкова. Анна прочете своя експедиторски дневник, в който внимателно е описала всеки един ден и всяко едно свое преживяване.
Водещият на събитието, учителят по български език и литература от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров”- Нейко Решовски сподели за своите незабравими преживявания с малките проучватели и не скри възхищението си от начина, по който децата са събирали материалите.
Събраната информация от всяка година служи за издаване на сборник „Жива старина – II”. Сборниците са илюстрирани с фотодокументи, снимки, рисунки, представящи оригинални образци от историята на селището и хората в него. Автентичният запис осигурява богат езиков материал и запазен местен говор, затова сборниците завършват с речник на диалектните думи и изрази и азбучен показалец. До този момент за издадени дванадесет сборника „Жива старина – II”.
Събраната автентична информация служи и за още нещо. За началото на месец декември, за дните на Свети Николаевските празници на град Бургас, младите проучватели подготвят православно-краеведски съобщения. Всеки от тях разработва тема и я представя на специално организираните традиционни четения. На тях, пред широк кръг от граждани, ученици, учители, духовници, научни работници, университетски преподаватели и дейци на културата, те изнасят информация, основана на устните разкази на местното население, която носи спецификата на проучвания регион. До този момент са проведени единадесет православно-краеведски четения, които доскоро имаха характер и на научни конференции, дори с международно участие. На тях се презентират най-важните моменти от лятната теренна работа: срещите с местните хора, организираните състезателни игри, излетите, моментите от богослуженията в храма, незабравимите случки от ежедневието на младите проучватели и информаторите. Естествен завършек на този процес е издаването на т. нар „бял” сборник, в който са събрани ученическите православно-краеведски съобщения и научните доклади на всички участници в четенията.
Създатели на научната методология на изследването са краеведът д-р Вида Буковинова, ставрофорен иконом д-р на педагогическите науки отец Захарий Дечев, преподавателката по история Милка Бихлюмова. Представител на Малкотърновска община е музейният работник г-жа Димитрина Забирова. От 2008 година на експедиция „Близнак” с тях работят учителите по български език и литература Емилия Решовска от Търговска гимназия - Бургас и Нейко Решовски от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, отец Серафим Бармуков – енорийски свещеник на Малко Търново. Тази година към ръководния екип се включи и преподавателката по история от Търговска гимназия – Бургас г-жа Петя Паскалева.
[gallery ids="132226,132227,132228,132229,132230,132231,132232,132233,132234"]





