Бургаски рибар с личен рекорд от 147 паламуда за ден

Бургаски рибар с личен рекорд от 147 паламуда за ден - E-Burgas.com

Георги Янев е собственик на може би най-известната бургаска лодка. Тя се казва „Катерини“ и когато не е в морето, стои на кея в бургаското пристанище. Откакто я има, вече 22 години, с нея Георги Янев е изминал хиляди мили. И е уловил сигурно тонове риба. „Всеки сезон е различно. Понякога морето дава, друг път не. Хората сигурно си мислят, че работата ни е кой знае колко печеливша. Но забравят, че риболовът е обикновено месец и половина през пролетта и още толкова през есента. През другото време от годината – 8-9 месеца, кърпим мрежи и стягаме лодки“, разказва Георги Янев. 


Не се наема да изчисли колко точно риба може да е хванал през годините. А и разбирам, че не обича да говори за това. Казва, че колкото повече се коментира по медиите за големия улов, толкова като че ли рибата край нашите брегове става по-малко. „Тази година журналистите по-малко писаха и затова рибата излезе“, шегува се рибарят.
Георги Янев помни с подробности всяка една случка в морето. 


Като младеж се занимавал с ветроходство. През 1962 година постъпил във Военноморската база в Бургас като рулеви и служил там три години. После четири години бил по корабите на БМФ – като рулеви и боцман. Работел е и на пасажерския кораб „Емона“. Най-дълъг стаж има в „Порт флот“ – 32 години е моряк там, рулеви и старшина на катер.
С абсолютна точност коментира събития, които са се случвали през годините. Никога няма да забрави първия си риболов, когато край Бургас уловил кофа попчета. През 1973 година от свой колега купил първата си лодка. „Жана ми помогна с нейни средства, наследени от баща й. Включих се и аз с част от сумата и така се сдобих със собствена лодка“, казва рибарят. Била почти нова, изработена няколко години преди това от първокласна дъбова дървесина. Направена e от известния бургаски майстор, покойния вече Коста Никитов. Първоначално e предназначена за голям началник в структурите на горското стопанство, който осигурил два пъти повече материал от нужния. За да може майсторът да подбере за корпуса възможно най-качественото дърво. Но станало така, че да я управлява имал по-късно късмета Георги Янев. Имал с нея много успешни сезони. Когато я продал в Синеморец, за да си купи сегашната – “Катерини“, му било много мъчно. „Най-много риба през живота си съм хващал със старата лодка“, спомня си рибарят. Сега обаче е доволен, че тя е обновена за нов живот. С радост разбрал, че е избрана за експонат в музея „История на котвата“ в Ахтопол. Реставрирана, днес тя може да бъде видяна там. 


А „Катерини“ също има своята интересна история. „През 1992 година ни върнаха две наследствени къщи в Бургас. Две години по-късно майка ми, Катерина Янева, със средства, получени от наеми, ми помогна да я купя. После ми даде пари и за мрежи. Сегашната ми лодка е кръстена на нея“, разказва Георги Янев. Купил я от Ахтопол през 1994 година. По случайно съвпадение сега пак в Ахтопол е изложена старата му лодка.
Рибарят никога няма да забрави годините, когато улавял лефери с тегло от почти четири килограма, така наречените гофуси. Помни добре големия си улов от над 200 лефера край плитчината Ставро банка, недалеч от Поморие. Било шести октомври 1981 година. Сред личните му рекорди е и уловът от 147 паламуда в морето между остров Свети Иван и нос Колокита. 1982 година пък била най-добрата за попчетата и сафрида. 
През всичките тези години, за да не се откаже от своята страст към морето, му се налагало да се бори с един немалък проблем. Каквото и да правел, на плавателните съдове винаги му прилошавало. Изпробвал какви ли не методи за справяне с морска болест, но нищо не помагало. Примирил се, че ще трябва да търпи. И така години наред. Разказва, че се избавил от неприятното страдание като по чудо. В деня, в който се качил на сегашната си лодка „Катерини“, нещо се променило. „Тази лодка ме излекува. Как стана, не мога да обясня. Може би състоянието ми се е дължало на някакъв психологически фактор. Сега вече нямам никакви притеснения, свързани с прилошаване“, обяснява рибарят. 
Морските хора обаче са наясно, че проблеми в морето винаги могат да възникнат. Всяко едно невнимание сред вълните може да има тежки последици. Урок за цял живот във връзка с това Георги Янев получил преди 36 години, на трети юли 1980 година, със старата си лодка. Тръгнал да води на плаж съпругата си и нейната сестра заедно с децата. От Бургас благополучно стигнали до Отманли. Времето обаче започнало да се разваля, излязъл силен вятър, вдигнали се вълни. Пасажерите слезли и Георги им казал, че ще е по-добре да се върнат с автобус до Бургас. Оставил ги и се отправил обратно към града. Не се съмнявал, че ще стигне без затруднения до пристанището, вече имал солиден опит и се чувствал уверен. За лош късмет обаче в лодката имало две големи туби с гориво, една от които не била добре укрепена на борда. Вълна наклонила силно плавателния съд, товарът се прекатурил и лодката се преобърнала. Георги не загубил самообладание. Заплувал до нея, стъпил на кила и успял да я върне в нормалното й за плаване състояние. Двигателят обаче бил мокър и не работел. На помощ се притекъл екипажът на пилотския катер „Тритон“, който преминал наблизо. Изтеглили го до брега и всичко завършило благополучно. 
Сега Георги Янев е на 73 години. Но се чувства млад и изобщо няма намерение да се разделя с любимото занимание. Има ли индикации, че се задават пасажи, не се колебае и влиза в морето. Доволен е, че в занаята го е наследил големият му син – Валентин. Той неизменно е до баща си в морето винаги. Георги Янев споделя, че е много горд с него и винаги неизменно разчита на младите му сили. Уверен е, че през времето е успял да му предаде тънкостите в рибарлъка. По-малкият му син – Кирил, също е последовател на своя баща. Той е моряк и плава по целия свят. Но когато е в Бургас, винаги помага за риболова. 
Георги Янев е категоричен, че винаги е готов да сподели своя опит с по-млади колеги. Учи ги как да подготвят различните видове мрежи, как да ги ремонтират, щом това се наложи, как да се предпазват от опасности в морето, как да се ориентират най-лесно в лошо време и какво ли още не. Повтаря им, че в морето винаги трябва да си нащрек, да не изпускаш от поглед дори и най-дребните детайли. И е категоричен, че за всеки моряк дисциплината и стриктното спазване на принципите е въпрос на живот и смърт.

Автор Татяна БАЙКУШЕВА

Коментари

Още от последните новини