Територията му ще обхваща цялото Южно Черноморие
[caption id="attachment_76792" align="aligncenter" width="640"] снимка: Татяна Байкушева[/caption]
Националният център за териториално развитие изпълнява обществена поръчка от Министерството на икономиката и енергетиката "Изготвяне на концепция за туристическо райониране на България". Въз основа на анализ на съществуващи предложения трябва да се предложи схема на туристическото райониране - теоретично и методически издържана и практически приложима за целите на маркетинга и формирането на организации за управление на туристическите райони.
Законът за туризма от 2013 г. предвижда създаване на организации за управление на туристическите райони и разделяне на територията на страната на такива, но не предлага цялостна схема на райониране. Въз основа на резултатите от проучването се очаква да бъдат определени броят, наименованията и териториалният обхват на туристическите райони и седалищата на организациите за управлението им.
Процесът на консултиране се осъществява чрез въпросници, писмени становища, публични обсъждания и фокус групи, въпросите са свързани с оценката на туристическото райониране, с районите, техния териториален обхват и специализация, предложените градове за центрове на районите, маркетинговите наименования и др. Анкетирането се извършва сред фирми и организации от сектора хотелиерство и ресторантьорство, туроператорска и агентска дейност, управление на туристически атракции, туристически сдружения, областни администрации и др.
Центровете на съответните туристически райони са:
- район Дунав - Русе
- район Стара планина – Велико Търново
- район Розова долина - Казанлък
- район Тракия - Пловдив
- район Родопи - Смолян
- район Рила-Пирин - Благоевград
- район София - София
- район Варна (Северно Черноморие) - Варна
- район Бургас (Южно Черноморие) - Бургас
Цялата статия четете в stroitelstvo.info