Страната ни се намира на върха на третата вълна на пандемията. Черната статистика сочи, че в ЕС сме на трето място по смъртност от COVID-19. Преди нас са само Унгария и Чехия. На Балканите страната ни е на първо място.
По заболеваемост сме на пето място в ЕС, а на Балканите – на второ.
Болниците са под натиск, но системата ще се справи, уверяват здравните власти.
Намалели са разликите между най-засегнатите области у нас и най-слабо засегнатите, обясни доц. Ангел Кунчев. Най-висока заболеваемост има в София-град, следван от Силистра, Бургас, Перник, Враца, Варна.
Данните за последните 14 дни са сравними с предишната вълна на пандемията, обясняват още здравните власти. Този път обаче много по-често се стига до болнично лечение.
„Хоспитализираните в момента са много повече отколкото при втората вълна. Това се дължи основно на английския щам”, подчерта доц. Кунчев. В сравнение с втората вълна обаче смъртността била по-ниска.
Най-сериозен е натискът върху болниците в София, Бургас, Шумен и Варна.
„Очакваме да стигнем до около 11 000 хоспитализирани, 800 в интензивни. Не се наблюдава този натиска като през ноември”, заяви шефът на „Пирогов” проф. Асен Балтов.
Голям бил и натискът върху психиката на хората.
„Различни хора се опитват да окажат натиск чрез боравенето със страховете и надеждите на всички. Моля, всеки един български гражданин да бъде спокоен. Да знае, че системата на здравеопазването е готова и подготвена. Нямаме никакви притеснения. Искам да изкажа благодарностите си към всички лекари, които са на първа линия”, заяви проф. Костадин Ангелов.
„Очакваме до края на април да получим достатъчно ваксини и хората да могат да избират каква да си сложат", каза още проф. Ангелов.
„Надяваме се ситуацията да остане такава в следващите дни. Нещата ще се оправят в рамките на няколко седмици", каза здравният министър.
Около 15 000 са ваксинираните дневно през последната седмица. Здравните власти очакват това число да се увеличи с пристигането на допълнителни количества ваксини от най-предпочитаната към момента – на основата на информационна РНК.
„Може би сме единствената държава в Европа, в която хората имат достъп до ваксина, стигат до тази ваксина и се отказват заради това, че не е избраната от тях. Искам да ви кажа, че има държави, в които няма никакви ваксини. Очакваме до края на април да получим достатъчно количества, с които да дадем възможност на хората да направят своя информиран избор по отношение на вида ваксина“, подчерта министърът.
„Производствените бази на руската ваксина ще бъдат инспектирани от ЕС. Едва след тази процедура ще може да се премине към следващия етап. По отношение на китайската ваксина Синовак, все още се правят проучвания”, обясни Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Миналата седмица е извършена промяна в разрешението за употреба на трите налични в България ваксини.
„В Германия вече се произвежда ваксината на Pfizer/BioNTech. Има и малка промяна в условията за съхранение на този препарат. Надяваме се тези неща да помогнат за логистиката и доставките на ваксини”, каза още Кирилов.
„Относно ваксината на AstraZeneca има промяна в търговското наименование. Добавена е и нова производствена база в Нидерландия, където се произвежда активното вещество на препарата”, обясни Кирилов.
В страната ни през април се очакват около 700 000 дози, като около 350 000 ще бъдат РНК ваксини. До края на юни се очакват близо 1,5 млн. от Pfizer и 500 000 от Moderna.