
Няма официален документ, че проектът "Южен поток" е спрян и докато не се получи официален документ проектът го има, заяви председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев пред БНТ.
"Ако ние преустановим дейностите едностранно, то това би било нарушение на акционерното споразумение между двамата акционери. Та за това ние няма как да преустановим издаването на разрешителните", коментира Добрев продължаващата дейност на компанията "Южен поток - България", но увери, че всякакви строителни дейности са спрени, докато проектът не отговори на европейските изисквания на Третия либерализационен пакет.
Прекратяването на проекта "Южен поток" бе обявено на 1 декември 2014 г. от президента на Русия Владимир Путин по време на посещението му в Русия. В същото време бе обявен и т. нар. проект "Турски поток", който ще пренася газ от Русия към Турция през Черно море.
"Случи се нещо много странно – от два месеца няма проект, в същото време някакви дейности продължат да вървят", каза Добрев и допълни, че е необходим отговор от руската страна на корпоративно ниво, от страна на "Газпромк", акционера в "Южен поток - България".
Според Добрев няма икономическа логика в построяването на газопровода през Турция за захранване на Източна Европа. "Това е абсолютно несериозно според мен. Аз дадох пример с това строителство на газопровод през Турция, за да захрани Източна Европа е все едно от София да тръгнем за Пловдив и за по-накратко да минем през Враца и през Габрово, примерно за да стигнем в Пловдив."
България има договор за доставки на природен газ, в който е фиксирана входната точка на българо-румънската граница, подчерта председателят на енергийната комисия и допълни, че срокът на договора е до 2022 г.
"Имаме транзитен договор до 2030 г. с фиксирани плащания и дори да не минава и една капка газ през газопровода "Южен поток", ще получим 90% от приходите до 2030 г. Ако говорим за някакви загубени проходи, ако случайно стане "Турски поток", това е след 2030 г."
Приоритет на правителството за газова диферсификация ще бъде проучването на находищата в Черно море - "Терес" и "Силистар", както и развитието на блок "Хан Аспарух".
Добрев коментира и увеличаващите се дефицити в системата на енергетиката: "Над 3 млрд. лв. са задълженията на НЕК и още 3 млрд. има в Българския енергиех холдинг (БЕХ). Задълженията са огромни. Дефицитът е по-малък, той е в размер между 600-800 млн. Но това е дефицит, липсващи средства в хроничен дефицит, който се трупа всяка година. Тази година, ако общите задължения са 6 млрд. ще станат 6.8, догодина ще станат 7.6."