Фирмата-превозвач, причинила през юни миналата година катастрофа, при която загинала 9 души, се размина с глоба от 2 хиляди лева. Административен съд-Бургас, под председателството на съдия Александрова, остави в сила наложената глоба от 2 000 лв. на „Ентуртранс” ООД Бургас. Решението не подлежи на обжалване и протест. Глобата беше наложена от Районен съд-Бургас за неспазване на член от Закона за автомобилните превози. Според "Ентуртранс" решението на Районния съд е неправилно и фирмата поиска от съда да го отмени. В съдебното заседание участва и представител на Окръжна прокуратура Тиха Стоянова. След като изслуша докладваното от съдия Александрова също счете, че решението на Районния съд е обосновано и правилно и то следва да бъде оставено в сила.
Делото е заведено заради проверка, направена на фирмата, направена от органите на ДАИ месеци след катастрофата. В хода на делото става ясно, че в акта и в наказателното производство не са описани конкретни пътни листи, по които не са представени тахографски шайби. Това не води до извода за незаконосъобразност на наказателно производство, тъй като конкретна разпоредба изисква транспортното предприятие, което използва превозни средства, снабдени със записващо оборудване да осигури съхраняването на всички записани данни от оборудването на превозното средство и от картата на водача в продължение най-малко 12 месеца след записването им и при поискване от страна на инспектор да осигури достъп до тези данни. В случая е посочен периода, за който проверяващите са изискали представяне на тахографски листи, както и маршрутните разписания, по отношение на които са извършени записвания върху тези листи. Периодът е м.октомври 2010г., проверката е извършена на 05.01.2011г. Съдът намира, че има нарушение, тъй като транспортната фирма е следвало да представи всички тахографски листове по посочени конкретни три маршрута за м.октомври 2010г. Тя не е ги е представила. Същевременно липсват твърдения и доказателства, които да сочат, че през този период, по тези маршрути не са се движели превозни средства на фирмата, поради което правилно Районният съд е приел, че това описание е напълно достатъчно и не е необходимо да се посочват поотделно всеки пътен лист в рамките на този период, съставен за всеки отделен курс, за който не е съхранен тахографския лист. От "Ентуртрпанс" не твърдят, че представените тахографски листи изчерпват всички направени по тези три маршрута курсове за проверявания период.
Съдът счете за неоснователно и възражението за нарушението на друг член от същия закон. Както беше посочено по-горе, задължението е да се съхраняват тахографските листове най-малко 12 месеца след записването им и при поискване да бъдат представени на проверяващия и за това нарушение е съставено наказателно постановление, посочен е точно периода, който обхваща нарушението – м.октомври 2010г. След като задължението е да се съхраняват най-малко 12 месеца тахографските листове е без значение дали става въпрос за един, няколко или много тахографски листове. Освен това между страните няма спор, че при извършената проверка, за този период, по тези три маршрута не са представени всички тахографски листове.
Неоснователно е и възражението, че непосочване на пълното наименование на нормативния акт, където се намира нарушената норма, е довело до нарушаване правото на защита на фирмата. Така поради неоснователност на оплакванията решението на Районния съд остава в сила.