Немската гимназия в Бургас с нетърпение очаква завръщането на Силвия Илиева – обичаната учителка по немски език, която това лято премина през изпитание, заплашващо живота й. За щастие, на помощ й се притече не кой да е, а бивш ученик на гимназията – кардиологът д-р Светослав Гогов, който днес ръководи Кардиологичното отделение в УМБАЛ Бургас.
Инцидентът започнал с усещане за силна умора и задух, които затруднявали г-жа Илиева дори в най-обикновени дейности. „Правех само 1-2 крачки и спирах“, споделя тя, спомняйки си за тревожните дни. Първият кардиолог, който я прегледал, веднага я насочил към болница. След кратко колебание, тя избрала да бъде приета в УМБАЛ Бургас, където срещнала своя спасител – д-р Гогов.
„Усъмних се за инфаркт веднага щом я видях,“ споделя д-р Гогов. Допълнителните изследвания – ангиография и ехокардиография – показали наличие на тромби в дясната камера и предсърдие на сърцето, както и в белия дроб – опасно състояние, което изисквало бърза и прецизна намеса. Вместо тежка операция, д-р Гогов и екипът му избрали фибринолитична терапия, която разгражда тромбите без хирургична намеса. „Без съвместната работа с Отделението по образна диагностика, такъв вид лечение не би било възможно,“ подчертава д-р Гогов.
Процесът на лечение преминал успешно, като на деветия ден от постъпването г-жа Илиева била изписана, без нужда от допълнителна кислородна терапия. На контролния преглед тя отново посетила Отделението по кардиология, този път за да благодари на д-р Гогов и целия екип. Оказало се, че д-р Гогов е не само талантлив кардиолог, но и възпитаник на Немската гимназия в Бургас – спомен от времето на преподавателската й кариера. „Личи си, че е наш възпитаник – в отделението цари немска дисциплина, всичко е чисто и организирано, а отношението на целия персонал е топло и професионално,“ казва тя с благодарност.
Г-жа Илиева с нетърпение очаква да се завърне при своите ученици, но възстановяването й трябва да бъде пълно. Нейният случай обаче е и напомняне от кардиолозите за всички, които усещат подобни симптоми – тежка умора, задух и отоци, да не подценяват възможността за сърдечен проблем. Възможността за навременна диагноза често прави разликата между живота и смъртта.