Вело столица, в която да караш колело е предизвикателство
Като вело столицата на България обича да се рекламира Бургас. Широка мрежа от велоаели, която продължава да се разширява, велосипеди под наем и поощряване за изостяване на автомобилния транспорт.
Така поне изглеждат нещата, ако тръгнете да четете сайта на общината или нейните хвалебствени статии в интернет. От тях може да останете с извода, че Бургас е Виена, която се дава за пример като добре организиран и работещ вело град.
Как обаче стоят нещата в действителност?
Велоалеите
Първата "вълна" от велоаели в Бургас бе явен провал, за което си признаха дори от общината с половин уста. Разчертанията в Морската градина бяха направени грешно и до ден днешен пречат на нормалното движение там. После пък се оказа, че те дори не могат да бъдат премахнати, тъй като използваната самолетна боя не може да се изтрие и ще се наложи ново и скъпо асфалтиране.
Конфликти има най-често по крайбрежната алея, където на няколко метра разстояние трябва да се размине огромния поток от пешеходци и този от велосипедисти, част от които искат да натиснат педала именно на велоалеята. Подобен е проблемът и на по-горните алеи, където разминаването също става трудно.
Друга конфликтна точка е улица "Гурко", където така или иначе тесния тротоар беше разграфен и оставен наполовина за колоездачите. Масовата практика в Западна Европа показва, че е по-добрият вариант е да се отнеме не от пешеходното, а от уличното движение, тъй като иначе идеята се обезмисля. Вместо това и там ставаме свидетели на ежедневни конфликти, при които всеки си търси правата, и вместо пешеходци и велосипедисти да играят в един еко отбор, се оказват противници.
От общината вече започнаха с изграждането на нови 30 км. велоаели, които трябва да минават през повечето бургаски комплекси. За удоволствието бяха отделени цели 3,5 млн. лв, но голяма част от велоаелите пак ще си останат върху тротоарите.
ВелоБургас
ВелоБургас или известен повече като рент-а-байк е система за отдаване на велосипеди под наем, която заработи в Бургас в началото на лятото на 2013 година. Идеята бързо набра скорост, въпреки че започна с някои технически неудобства. Още с края на лятото обаче системата бе зазимена и не функционира чак до началото на тази пролет, когато колелата пак бяха пуснати в експлоатация. Това постави под въпрос коефицента на полезно действие на велосипедите, които уж трябвавше да намалят автомобилния трафик по бургаските улици, но вместо това се превърнаха по-скоро в туристическа атракция.
Все пак през това лятото системата бе осъвършенствена с пълно автоматизиране, което отсрани необходимостта от служител на всяка стоянка. Всъщност именно тези служители бяха официалната причина системата да не работи през студените месеци, тъй като хората щяха да измръзнат. Сега амбицията е услугата да стане целогодишна, така както във всички европейски градове, кеото значително да повиши нейната функционалност.
Остава да тежи въпросът къде ще бъдат карани тези велосипеди и дали споменатите вече велоаели ще могат да предоставят достатъчно удобства за това.
Извън разчертанията
В Бургас велосипеди се карат извън разчертаните велоаелие и това е повече от нормално. Най-малкото колоездачите няма как да се телепортират до специалните места за каране, дори когато използват официалните услуги на общината.
Най-честите маршрути освен Морската градина си остават улиците в централната градска част, както и парк "Езеро", където велоаеля липсва. Точно през този парк хората от "Изгрев" се вливат в Морската градина, където вече могат да карат по макар и неудобните разчертания.
В парк "Езеро" обаче предвижването може да бъде не само неприятно, но и опасно. На няколко места по централнта алея, минаваща покрай конната база и тенис кортовете, зеят огромни пукнатини, а асфалтът на места е вдблънат или издут. Всеки колоездач знае, че подобни препятствия могат да се окажат дори фатални и миг невнимание, може да завърши с тежко падане и сериозна травма.
Пътят за Сарафово е друг често полазван маршрут, който освен всичко е и много полезен, като алтернатива на автомобилния трафик. Там обаче положението е повече от плачевно и все по-малко колоездачи рискуват да поемат по този път.
Бургас и Виена
Разбира се и най-големия бургаски шовинист не очаква градът да достигне толкова бързо стандартна на Западна Европа. Грешките са простими, тогава когато бъдат поправени и не се допускат отново занапред. За съжаление в Бургас на този етап се действа по-скоро хаотично, отколкото с ясна програма за бъдещето развитие на велосипедния транспорт, така че от него да има конкретни ползи.
След като Бургас има претенции да бъде пионер във вело транспорта, нека да го направи така, че София, Варна и Пловдив да му завидят.
А след това да се готви Виена!
[gallery ids="84376,84375,84374,84373,84372,84371,84366,84367,84368,84369,84370"]
Още от последните новини
Водещи новини