Във Вилнюс се провежда неформалната среща на европейските външни министри, която се провежда под литовско председателство. Очаква се на нея да присъства и първият дипломат на САЩ Джон Кери.
Министрите на отбраната на държавите от ЕС постигнаха съгласие, че на 21-ви август в Сирия са използвани химически оръжия и "много признаци свидетелстват, че отговорността за тях пада върху режима на президента Башар ал Асад", съобщава БНР.
Дали това е потвърдено на вчерашната срещана външните министри от ЕС министърът на външните работи на България Кристиан Вигенин коментира в интервю за предаването "Събота 150":
Нашата дискусия продължава и днес. Вчера следобед имахме обмен на мнения за позиция на отделните страни-членки и принципно представителите на Германия, на Великобритания, на Франция, заявиха, че и по тяхна линия, в допълнение към това, което вече беше изнесено от разузнаването на САЩ, има индикации и доказателства, че всъщност химическите оръжия използвани на 21-ви август са от режима на Асад. Разбира се, че ние не можем да взем политическо решение чия е вината за това нещо. От една страна нямаме причина да не вярваме на партньорските служби, на това, което нашите партньори в рамките на ЕС представят като информация, но няколко страни-членки. сред които и България, постави въпроса тази информация и по-детайлните доказателства в тази посока да бъдат представени по линия на партньорските служби на останалите страни-членки, така че да може да бъде анализирана и от нашите служби и съответно използвана и в рамките на вътрешнополитическия дебат. Ние нямаме основание да се съмняваме, но все пак смятаме, че тази информация трябва да бъде представена.
Имаме информацията, която беше и публично обявена, но допускам, че тази публично обявена информация се базира на по-детайлна информация и анализи, които вероятно не са за публично ползване, но биха могли да бъдат споделени от съответните служби с партньорските служби в рамките на ЕС. Надявам се този наш апел да бъде удовлетворен.
Кристиан Вигенин каза още, че не е имало възражения да бъдат изчакани резултатите от мисията на екипа на ООН и да се анализират отново последващите действия: Имаше едно съгласие и от тези, които разчитат, че военната операция е необходима и други, които бяха по-скептични по отношение на токова развитие, да бъде изчакан резултатът от мисията на екипа на ООН и да бъде направен още един опит този въпрос да бъде обсъден и да се постигне съгласие в рамките на Съвета за сигурност на ООН.
Външният министър обясни, че очаква днес Джон Кери да обясни как САЩ си представят готвената военна операция, какви цели трябва да постигне тя и какви са плановете за периода след това.
Едностранна военна операция в Сирия не е препоръчителна, заяви министърът на външните работи Кристиян Вигенин. Той не даде конкретен отговор на въпроса ще подкрепи ли България военна операция, водена от САЩ:
Това е най-проблематичното, което може да се случи. Аз пак ви казвам, че има голямо единодушие в рамките на ЕС по позицията, която беше изразена и от нас за това, че трябва да бъде направено усилие и Съвета за сигурност да поеме своята отговорност за следващите стъпки. Искам да подчертая, че не бива да предпоставяме, че такава резолюция няма да има. Въпросът е какво би имало в такава резолюция. Аз мисля, че сегашната кризисна ситуация, която е кризисна не само в Сирия, но и в отношенията в страните в рамките на Съвета за сигурност дава възможност наистина за активизиране на работата по т.нар. конференция "Женева 2" за Сирия, дава възможност пред заплахата от една военна операция с неясни финални последици да бъде даден шанс на мирно решение, на политически процес и затова смятам, че трябва този шанс да бъде използван максимално. /.../ Страни като България нямат интерес международното право да бъде оставено някак настрани. Имаме интерес на първо място в международните отношения да има ясни правила, да бъде съблюдавано международното право да има такъв ред.. /.../ Това, което можем ние да направим е да призовем за разумен подход и отговорност, която да спести допълнителни страдания на сирийския народ. /.../ Бих помолил да престанем да мерим българската позиция с това до кого се доближава – до американската, до руската и до някаква друга. Това е българска позиция, която е в интерес на България, така че пришиването ни към една или друга позиция не е коректно.
Вигенин призова Русия и Китай като постоянни членки на Съвета за сигурност да предложат компромисен вариант за уреждане на сирийския проблем:
Ако Русия и Китай заявяват, че това би бил прецедент и не бива да се случва, нека тогава Русия и Китай бъдат на висотата на отговорностите и да предложат решенията, да търсят компромиса, да оценят каква е ситуацията в Сирия и как биха могли да допринесат заедно със САЩ, Великобритания, Франция за решаването на конфликта там. За да не се стига до нуждата от друг тип интервенции страните-членки на ЕС подкрепяме един процес в рамките на ООН, а какво ще се случи там предстои да видим и ще развием допълнително нашата позиция, когато мине този дебат.
По отношение на бежанците от Сирия външният министър заяви, че е редно да се затегне контролът по границите, но не може да става дума за затваряне на границите. Той посочи, че е възможно скоро България да поиска официално съдействие от ЕС за бежанския поток.
Още от последните новини
Водещи новини