Благоприятното въздействие на почивката върху здравето и благополучието започва да избледнява едва половин месец след завръщането ни към ежедневните задължения, според психолози.
Проучване установи, че след отпуск служителите се връщат на работа по-щастливи, с повече енергия, в добро здраве и дори са по-добри в решаването на проблеми.
Подобренията в настроението им обаче започват постепенно да изчезват още в рамките на първата седмица от връщането им на работа, а след две седмици те отново се чувстват уморени.
"Почивката дава възможност да общуваме повече със семейството, партньора и приятелите, както и да „заредим батериите“, за да бъдем продуктивни и да извършваме служебните си ангажименти.", казва Джесика де Блум от Университета Радбоуд в Холандия, изследовател в областта на здравната психология.
Фактът, че ефектите от отпуската са краткотрайни, показва необходимостта да почиваме по-често през годината, за да запазим нивото на здраве и благополучие високо, допълва експертът.
Констатациите на учените са на база преглед на изследвания, насочени към психическите и физическите ползи от почивката. Учените измерват благосъстоянието на 96 холандски работници, половин месец преди да излязат в отпуск, докато са на почивка, и в продължение на няколко седмици след завръщането им на работа.