Тези дни от летището дойде една напръв поглед рутинна новина, която обаче е много обнадеждаваща - посрещането на двумилионният пътник. На фона на апокалиптичнита картина през май за провал на сезона заради руснаците, се очакваше този пътник да кацне най-рано в средата на месеца. Англичанката Керълайн Ийгън от Ланкастър обаче ни изненада на 3 септември - много прилично време, като се има предвид, че в минали години този сакрален пътник е пристигал в последната седмица на август. През 2012 г., смятана за много добра туристическа година, даже е слязъл от стълбичката на самолета на 1 септември, а през 2013 и 2014 г. съответно на 28 и 25 август. Сегашното закъснение на Керълайн въобще не е голямо и дава надежда, че положението в туризма не е съвсем изтървано въпреки министърът на туризма Николина Ангелкова. Щеше да е притеснително, ако посрещахме 2-милионният пътник с чадър и при температура от 20 градуса в третата десетдневка на септември. Затова може да се каже, че 3 септември е добър ден за българският туризъм.
Къде от куртоазна западна учтивост, къде от туристическа наивност британската гражданка на видима възраст около 45 г. сподели, че от разкази на нейни сънародници е чувала само хубави неща за родината ни и е решила да се убеди намясто. Което оначава, че рекламата от уста на уста действа по-добре от всякави други скъпи рекламни спотове и абстрактни логота, с които се стремим да привлечем туристи.
Много интересно какво ли са разказвали сънародниците на Керълайн, че да хване самолета за България. Едва ли са й говорили за девствени плажове, за спокойствие и тихи улици в Слънчев бряг. Като поданичка на короната Керълайн може да отиде където си поиска. По вероятно е сънародниците й да са се заливали от смях на по бира за 5 паунда, спомняйки си как са скачали от хотелските балкони направо в басейна след като са се напили като прасета с водка за 2 лв. Ако Керълайн е очаквала това, наистина не е сбъркала дестинацията. Ако ли не, ще се разбере догодина от това дали ще повтори в България. И въобще нейните сънародници, при които единствено от традиционните за туризма ни пазари на летището се отчита ръст от 4% това лято за разлика от спада с 24% при руснаците и 12% при германците. Засега профилът на Слънчев бряг с всичките му недостатъци действа безотказно за привличане на британците - хубави хотели, сравнително добра и ранообразна храна, евтина пиячка и много спомени от нощния живот, който не спира до сутринта. Затова, ако ще се променя нещо в курорта /обикновено в края на всеки сезон се правят кръгли маси с препоръки за кардиналния решения за следващото лято/, трябва да се помисли в каква посока. Да не се залитне в другата крайност за превръщането на Слънев бряг в девически пансион или старчески дом, тoгава ще чакаме двумилионният пътник през октомври.