Созопол иска от държавата да й предостави безвъзмездно имот, който да бъде използван за изграждането на нов църковно-исторически музей.
По идея музеят трябва да е на мястото на бившата данъчна служба, която от години не се използва и се руши. Двуетажната сграда е претърпяла и пожар.
Ръководството на община Созопол отдавна има идея там да бъде създадена иконна зала, в която да бъдат събрани най-ценните созополски икони, много от които в момента са изложени в различни музеи. Новият проект е по-мащабен и предвижда както изграждането на църковен музей, така и облагородявяне на дворното пространство към имота и площадното пространство около бившата данъчна служба.
За реализиране на музея община Созопол ще получи подкрепа от директора на Националния исторически музей Божидар Димитров. Негова е идеята за иконна зала в църковно-историческия музей.
Бургаското крайбрежие започва да се превръща в българския Ерусалим, заяви преди време бившият министър без портфейл, който отговаряше за българите в чужбина. Димитров е от Созопол и докато беше министър, правителството на няколко пъти отпускаше целеви субсидии за различни обекти в града.
През март кабинетът даде 100 хил. лв. за модернизация на пристанище Созопол. Преди това за родния град на ексминистъра без портфейл бяха предоставени 1 млн. лв. като едно от 10-те чудеса на България. В началото на януари бяха отпуснати 250 хиляди лв. за манастира "Св. Апостоли" и
крепостта "Каструм домини". Други 100 хил. лв. се насочиха към созополския храм "Св. св. Кирил и Методий", след като през август 2010 г. кабинетът спешно му осигури 420 хил. лв. През декември и църквата "Свети Георги" в Созопол получи 25 хил. лв.
В началото на август 2010 г. Министерският съвет реши да даде 420 хил. лв. за ремонта на църквата "Св. св. Кирил и Методий" в Созопол, в която ще се съхраняват намерените мощи на остров Св. Иван, за които министър Божидар Димитров обяви, че са на св. Йоан Кръстител.