
На фона на протестите, които тресат цялата страна, рибарите от местността Ченгене скеле са решили да се борят за правата си не с барикади, а с изкуство.
За целта те са сформирали Инициативен комитет, оглавен от композитора Стефан Диомов. "Ще спрем багерите с песен!", се изказа метафорично известният музикант.
В състава на новата организация влизат още певицата Тони Димитрова, културният деец Пейо Пантелеев, поетът Ваньо Вълчев, архитект Росица Йовчева, актьорите Димитрина Тенева и Юрий Ангелов, художниците Живко Иванов и Кольо Кехайов, художник фотографът Константин Костадинов, хореографът Хикмет Мехмедов. Задачата на Комитета е да се запазят къщите на рибарите в Ченгенето, над които от години тегне угрозата от събаряне. За целта членовете на организацията ще търсят диалог с местната и централната власт и ще настояват постройките около каналите да бъдат запазени.
[caption id="attachment_44742" align="alignleft" width="194"]

Димитър Янчев[/caption]
В селището, разположено на една педя земя, все още се усеща старият бургаски дух. Там като че ли времето е спряло, а хората живеят по свои закони и правила. Не случайно Ченгенето се е превърнало в любимо място за много туристи. "Там няма да видите барбекюта, нито басейни, нито пък лехи цветя. Всяко кътче от тези 41 дка земя е подчинено на препитанието на тези хора. Именно това предава на мястото неповторима атмосфера.", заяви Тони Димитрова.
Въпреки това обаче багерите периодично влизат в селището, събарят и се изтеглят. "Те имат определена сума, която използват за тази цел. След това по съдебен ред от потърпевшите се събират сумите, дадени за събарянето, и машините отново се връщат. От 2005 г. цялото за Ченгене има заповеди за премахване, които са с краен съдебен акт, т.е. нищо не може да се направи, не могат да бъдат обжалвани. И ДНСК като добре смазана машина, си вършат работата.", каза Димитър Янчев, дългогодишен рибар.
Казусът с рибарското селище стои с цялата си острота вече 40 години. Оттогава решение за статута на хората живеещи там, които днес наброяват около 1000 души, не е намерено. Земята е държавен частен горски фон, което означава, че с нея могат да бъдат извършвани сделки. Това всъщност се прави за някои от големите фирми в региона. "Ние в момента сме заобиколени от фирми, които са си закупили земя в местността. Една компания ще строи на 96 дка ваканционно селище, тъй като предназначението на земята вече е променено и тя е тяхна собственост. Почти до нашия параклис друга фирма купи 35 дка отново за хотели, има апетити и за 80 дка нагоре в гората. А ние 1000 човека се молим за 41 дка. Нашата лодкостоянка може да стане чудесно пристанище на тези ваканционни селища. Предполагаме, че именно заради частни интереси, за нашия проблем се затварят очите.", коментира още Янчев.

Според него и колегите му най-голямата опасност за селището е Общината да стане собственик на терена под къщите на рибарите, каквато вероятност се обсъжда. В този случаи местната власт няма да има друг избор, освен да обяви земята на търг, постройките там да бъдат съборени. "Освен това Общината не може да ни предостави отстъпено право на строеж. Затова ние искаме да ни се даде възможност да купим терена под къщите си и да получим строителна амнистия. Всичко възможно се узакони, постройки, тераси, сайванти само за това рибарско селище не се намери решение. Слушат ни и ни подминават.", оплакаха се рибарите, които се бяха събрали пред входа на Областна управа, докато горе новосформираният Инициативен комитет запознаваше медиите със стратегията си.