Казусът стигна и до Общински съвет, отговори ще бъдат дадени на следващото заседание
Атмосферният въздух в Бургас на места е силно замърсен от ремонти, оплакват се бургазлии. Една от проблемните точки се намира в самия център на града, където от няколко месеца се извършва ремонт на ул. "Фотинов".
От това се оплаква бургазлията Венелин Тодоров, който е публикувал снимки от ремонта. На тях се вижда, че на площада между улиците "Рилска" и "Славянска" се разтоварват пясък, отсевки, циментови смески, които не се покриват с платнища.
"Колите преминаващи от там, през огромните дупки, разкопани от строителите заедно с вятърът разнасят болестотворния мръсен въздух из квартала. Мазилката на кооперациите почерня. Представете си какво става с нашите и на децата ни бели дробове! Нито общинската администрация, нито кметът, нито общинските съветници вземат отношение по въпроса. От РИОСВ отговарят, че това не е тяхна работа!" пише Венелин Тодоров.
Казусът със замърсения атмосферен въздух стигна и до Общински съвет, под формата на питане от общинския съветник Радослав Петков. В писмото си до местния парламент той припомня, че състоянието на уличната мрежа е един от важните фактори, влияещи върху замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици и чистотата на градската среда.
Радослав Петков задава три въпроса, на които настоява да получи писмен отговор на следващото заседание на Общински съвет в края на месец април:
1. След дъжд или след миене на улиците може да се констатира, че броят на локвите по тях е много повече от броя на уличните отоци. Това се дължи на неспазени наклони на уличните настилки при изграждането им и при ремонтите, и за дупки по тях. Тези локви стават утайници на атмосферния и уличния прах, който след изсъхване отново се вдига в атмосферата. Това важи и за тротоарните настилки.
Въпросът ми е защо се допуска такова състояние на настилките от некачествени изпълнения и какви мерки предприемате за промяна на това състояние?
2.Какво е влиянието на строителните обекти на територията на града върху общото замърсяване с фини прахови частици и какво се прави за елиминирането на този причинител?
3.Смятате ли, че контролът от страна на ръководената от Вас администрация на дейностите по сметопочистване, сметосъбиране и сметоизвозване на отпадъците е ефективен, след като сме свидетели на разпиляна смет и дребни отпадъци около контейнери, зелени площи, тротоари и улици?