10 000 ще станат заразените в страната наесен. Коефициентът в момента е 1,3 - това означава ще 100 заразени заразяват 130, епидемията у нас са развива бавно.
Това е късмет, заяви проф. Николай Витанов от БАН, който създаде математическия модел за кризата от коронавируса, по БНТ. Друг късмет би бил, ако хората спазваха мерките, броят да се стабилизира и да започне да намалява, обясни той.
Стигне ли броят на заразените 300, здравната система ще е претоварена, докторът ще трябва да решава кого да лекува и кого не. Това не бива да се допуска, категоричен бе проф. Витанов.
Професорът разказа притча, за да илюстрира развитието на заразата у нас:
Събрали си висшите сили, избрали за всеки народ по един казан, запалили огън според броя на хората и ги оставили. Един от по-нисшите началници казал - ама на българите не оставихме никой да поддържа огъня. Висшият му казал - чакай да видиш какво ще стане. В българския казан имало хора, които искат да излязат на хладно, и други, които държали да се поддържа огъня.
Така сме сега - съчките поддържат огъня, но се варят всички в казана, обясни експертът.
През май доц. Атанас Мангъров обяви, че у нас никога няма да се случи това, което се случи в Италия или Испания, защото там има много хора, които са уязвими, там има много хора, които са „сухи съчки“. Тук това не може да се случи, защото ги няма „сухите съчки“.
По думите на проф. Витанов, хубаво е, че много хора спазват мерките в момента. Дойдох с градския транспорт, само един човек беше без маска в автобуса и другите пътници му се скараха, разказа професорът.
Според него в момента преживяваме втори пик на първата вълна от епидемията.