Има лек спад на обучените водни спасители в Бургас. Това каза Васил Загорчев, специалист по „Водно спасяване” към БЧК-Бургас, в ефира на радио "Фокус".
„За Бургаска област имаме обучени до момента около 80 души, от които 25 – за морски плажове, а другите 55-за плувни басейни”, информира той. В момента тече курс за водни спасители в Слънчев бряг и другата седмица ще приключи. "Надяваме се, че близо 20 души ще приключат този курс успешно. Т.е. броят ще се увеличи на стотина обучени до момента от БЧК-Бургас", посочи специалистът.По неговите думи се вижда, че има липса на персонал по курортите, не са само на спасители. Според Загорчев причината е нежаление за работа, или недостатъчна финансова мотивация. Той информира, че водните спасители взимат заплати между 750 и 900 лв., с осигурено хранене или настаняване. Според него обаче, условията са добри привидно. „Може би спасителската професия не е привлекателна, за това, че е просто сезонна работа. Дори такива спасители, които работят постоянно и имат натрупан отпуск, не им се позволява да я ползват в летния сезон, което е грешно и такива спасители не могат да се включат активно в обезопасяването”, смята Загорчев. По неговите думи все по-малко останаха стопани, концесионери и наематели, които не предлагат добри условия на работа, и затова има отлив на спасители от техните плажове.
Загорчев информира, че е малък процентът от хора, които изкарват курса към БЧК и отиват в чужбина. Той допълва, че за да си спасител в САЩ е нужно да се преминат отделни курсове от американския червен кръст. Според Загорчев причината да има повече желаещи да станат спасители на басейн, от колкото в море, е свързано с плувната подготовка, която е необходима. „Курсистите, които искат да станат морски водни спасители, следва да покрият малко по-големи нормативи за издръжливост, физическа подготовка и не всеки може да „пребори” тези нормативи”, смята той. По неговите думи плувната култура на населението ни като цяло е ниска .