[caption id="attachment_57860" align="aligncenter" width="680"]
снимка: photo-forum.net[/caption]
Има единични бройки паламуд, малко попче, сафрид няма, леферът се изтегли. Така обобщи ситуацията с морския риболов Димитър Янчев, председател на сдружение „Морски сговор” за Радио „Фокус” – Бургас.
Той обяснява, че времето е лошо, има голямо вълнение. Според него е опасно каккто за хората, така и за мрежите. Янчев опроверга твърденията за това, че големи пасажи от лефер са се появили по южното Черноморие. „Появи се някакъв лефер. Някой е уловил три, четири до пет риби на вечер, което за мен никак не е много, зависи от гледната точка. Вероятно се дължи на по-добра популация на лефера тази година”, обяснява Янчев. Той обясни, че винаги са в очакване на добро време и добър улов. Според рибаря, всука година е различна и по различен начин протича риболовът и с различен успех.
„За мен есента е много слабо, клони към нулата. При првите сигнали за паламут, времето се развали и не е започнал истински сезон. За бъдеще се надявам да се появи. Определено не очаквам пасажи на други риби. Това лято имаше хамсия, която се задържа. Това за нас е сигнал, че можеше да има риболов, но не винаги се получава”, обясни Янчев. Той допълни, че рибоолвът се осъществява предимно през пролетта и есента. Рибарите разчитат повече на пасажните риби, които на пролет навлизат в Черно море, а през есента се изгтеглят. Лятото е имало само попчета, но вече е слаб интереса към този вид риба.
Янчев обяснява, че по магазините голяма част е внос от Гърция. Според него беломорието е богато на различни видове риба. На щандовете за риба може да се намери гръцки сафрид, ципура, сардина, внос от южната ни съседка. Дори и опитни рибари се затрудняват при разпознаването на гръцката от българската риба. Смята се, че гръцката риба е по-едра от тази, която се лови в Черно море. Янчев, обаче е категоричен, че българската е с ненадминат вкус и се различава коренно от вносната. Той предполага, че една от причините вносната риба да е по-безвкусна, е по-голямата соленост в Средиземно море”.
