Осакатени“ или спасени? Какво се крие зад окастрянето на чинарите по ул. „Александровска“ в Бургас

Осакатени“ или спасени? Какво се крие зад окастрянето на чинарите по ул. „Александровска“ в Бургас - E-Burgas.com

Окастрянето на чинарите по „Александровска“ в Бургас: между естетиката и необходимостта

 

Снимки от ул. „Александровска“ в Бургас, на които ясно се виждат драстично окастрените чинари, предизвикаха буря от реакции в социалните мрежи. Граждани коментират, че дърветата изглеждат „осакатени“, „обезобразени“ и дори „като след бедствие“. Визуалният шок е налице – голи клони, без зеленина, сякаш животът е напуснал централната пешеходна артерия на града.

 

Но зад тази на пръв поглед агресивна намеса в градската зеленина стои конкретна и важна цел – опазване на здравето на дърветата и безопасността на жителите.

 

Според специалисти по поддръжка на градска растителност, това е т.нар. „санитарна резитба“. При този тип подрязване се отстраняват стари, сухи или болни клони, които могат да се откъснат и да причинят сериозни инциденти, особено при силен вятър или бури. В случая с чинарите – вид, известен с бързия си растеж и тежки клони – това е особено важно.

 

„По-добре няколко седмици да изглеждат така, отколкото някой да пострада от паднал клон“, коментират експерти. Подобна резитба също така стимулира по-силен и здравословен растеж през пролетта и лятото. През следващите месеци, с разлистването на клоните, визията на улицата ще се промени и дърветата ще възвърнат своята сянка и зеленина.

 

Градската управа също защити действията, подчертавайки, че резитбата е извършена под надзора на озеленители и е съобразена с най-добрите практики за градска поддръжка. В допълнение, периодичната резитба удължава живота на дърветата и предотвратява нуждата от тяхното пълно премахване.

 

Все пак, липсата на предварително информиране и визуалният ефект от дейността оставиха много бургазлии с чувство на недоумение. Ясната комуникация и обяснения от страна на общината биха могли да смекчат негативните реакции и да превърнат подобни необходими дейности в по-приемлива част от живота в града.

 

В крайна сметка, между грижата за природата и грижата за човека трябва да има баланс. А най-добрият начин да се постигне този баланс е чрез прозрачност, информираност и уважение към градската среда.

 

Коментари

Още от последните новини