
„Всичко е добре. Отдавна живеем тук. Работим. Има такива, които са жени с българки и имат деца”, каза Осама Башир, представител на сирийската общност в Бургас. Според него в последно време са се появили и сирийски бежанци в града. Те обаче не са много, между 10 и 15 души. Техният основен проблем, пред който са изправени е незнанието на езика и непознаването на града, а от там невъзможността да си намерят препитание, въпреки желанието да работят. По думите му повечето от сирийските бежанци чакат техни близки и роднини, които са в Сирия или в други държави да им изпратят пари за да оцелеят. Башир уточнява, че новодошлите сирийци сами започват да учат език, тъй като установените тук техни сънародници имат свои задължения и работа и не могат да им отделят време, информира радио „Фокус”- Бургас.
Около 30 са сирийците, които учат и работят в Бургас. Tова са предимно млади хора. Част от тях учат в университетите. Някои от сирийците са женени за българки и семействата им са смесени, обяснява Осама Башир. По думите му, няма напрежение сред сирийската общност в града и сирийските имигранти не се сблъскват с напрежение или проявена омраза.
Хората от арабската общност в Бургас,които се занимават с търговия, имат разкрити завадения за дюнери или складове могат да наемат тези бежанци на работа, обяснява Осама Башир. Според него се допуска грешка като се смесват понятията за сирийските имигранти и сирийките бежанци. Повечето от сирийците в Бургас са млади и образовани хора, които са завършили университет в Сирия и са юристи или икономисти по специалност.