Държавното предприятие „Национална компания индустриална зона” ЕАД да придобие 51 % от капитала на бургаския логистичен парк. Това реши на днешната си сесия ОбС Бургас. Докладната на администрация обаче породи сериозни дебати. Повече от час парламентаристите даваха предложение за форматите на партньорството на общината с държавното предприятие. Най-напред Константин Бачийски от Средна европейска класа /СЕК/ заяви, че никъде не открил документ с който Държавата иска 51 % от дружеството „Индустриален и логистичен парк – Бургас”. Той предложи или дяловото участие да се изравни, или общината да придобие 51 % от акциите. Предложението му не бе прието.
Напразни се оказаха усилията и на Евгений Мосинов от БСП. Адвокатът излезе с конкретно предложение – в Устава на предприятието да се упомене, че има два вида акции – с право на глас и без право на глас. Идеята му бе държавата да придобие по-големия пакет от акции - 528 хил., но само 507 хил. от тях да са с право на глас. Така хем ще се удовлетвори желанието на държавното предприятие, хем общината ще има контрол над дружеството и ще може най-добре да защити бургазлии, аргументира се Мосинов. От админстрацията на кмета признаха, че идеята е юридически обоснована. Иновативният предложение обаче не срещна очакваната подкрепа в пленарна зала.
Градските старейшини не се осмелиха да гласуват „за” идеята, представител в общината да бъде, не кметът Димитър Николов, а някой от общинските съветници. Още щом чуха имената си и председателят на правната комисия Стоян Димитров, и ОбС шефът Снежина Маджарова си направиха отвод, а парламентаристите отхвърлиха и тази идея.
Все пак друго предложение на Мосинов се прие – съветът на директорите на „Индустриален и логистичен парк Бургас” да заседава в Бургас. В първоначалния проект бе оставена вратичка заседанията да са извън общината, което се смяташе, че ще доведе до автоматичното им „изнасяне” в София.
Докладна, която породи сериозни дебати бе искането на администрацията за кандидатстване по европейски проект за изграждане на жилища за хора в неравностойно положение. И мястото, и цялата концепция за тези домове вдигнаха напрежението в залата. В словоблудството си съветниците, най-активни, сред които бяха тези от НФСБ настояха, ако се изграждат тези жилища, то те да се намират не в географския център на „Меден Рудник”, а някъде другаде. Парламентаристи изразиха съмнения, че там ще се заселят основно лица от ромски произход, което по думите й щяло да вдигне етническото напрежение в района.
"Трябва да сме абсолютно безотговорни, за да разрешим подобно нещо, не трябва да работим на парче и само, за да усвоим пари да позволим да се създават такива проблеми", убедени бяха съветници от НФСБ.
Жилищната са за социално слаби, това не значи задължително ромски групи, има много български семейства без дом, подчертаха на свой ред от администрацията. Проектът е на стойност 4 млн.лв, а с него трябва да се изградят петдесет апартамента.
Още от последните новини
Водещи новини