Днес България отбелязва 22-рата Международна нощ на прилепите. Бургас отново ще бъде част от инициативата. Различни занимания за мистериозните летящи бозайници ще се проведат тази вечер в КЦ “Морско казино”. Началният час е 18:00. По-късно вечерта, в Морската градина, желаещите ще подслушват прилепите със специални устройства - детектори.
Програма на Нощта на прилепите в Бургас:
18:00 - 20:00 - Изложба на фотографии / Информационни табла;
18:00 - 19:00 - Арт ателиета за деца;
19:00 - 19:50 – Интерактивна образователна презентация „Стани изследовател на прилепи за един ден“ на Станимира Делева;
20:00 - 20:30 - Разходка с ултразвуков детектор.
Международната нощ на прилепите цели да запознае широката общественост с удивителния начин на живот и значението на тези бозайници за равновесието в природата. Започнала като инициатива през 1990 г. в Европа, Нощта на прилепите днес се организира в повече от 30 държави, далеч надхвърлящи пределите на „Стария континент“. В България честването й се е превърнало в традиционно събитие очаквано с интерес в десетки населени места в цялата страна. Освен в София, Пловдив, Бургас, Русе и други големи градове, Нощта на прилепите се провежда и в по-малки градчета и села, където местните жители имат пряк контакт с дивите животни.
България приютява около 100 вида бозайници, 30% от които... могат да летят. От общо 39 вида прилепи, обитаващи Европа и прилежащите й острови, у нас са установени 33 вида, групирани в 4 семейства: Подковоноси, Гладконоси, Дългокрили и Булдогови. Някои от са типично пещерни, докато други се крият в хралупи или под хлабави кори на стари дървета. Редица видове са се приспособили за живот сред хората и се чувстват добре както във вече изоставени сгради и минни галерии, така и във фугите на панелни блокове или таваните на обитаеми къщи.
Макар да ги виждаме рядко, прилепите са изключително важни за здравето на екосистемите, тъй като с огромния си апетит предотвратяват каламитета (прекомерното размножаване) на редица вредители. За щастие, в нашата страна числеността на повечето видове се е запазила висока, заради обширните стари гори и големия брой подземни местообитания (до момента у нас са известни над 6000 пещери). Зимните колонии, надхвърлящи 40 000 екземпляра, извеждат страната ни на едно от първите места в Европа, що се отнася до значимостта й за летящите бозайници, и ни правят отговорни за опазването на европейските популации.
Организатори на заниманията в Бургас са Българска Фондация Биоразнообразие, Зелени Балкани и Спелео Клуб „Непиаст“.