Общо 18 жалби са били подадени от жители на община Бургас до обществения посредник Таньо Атанас по повод неуредици в системата на здравеопазването.
Голяма част от оплакванията са свързани със случаи на психично болни хора, за които няма кой да се грижи, а според Закона наблюдението им в болнични заведения трае кратко. Друга група сигнали са за безпризорни хора в тежко здравословно състояние, които не се настаняват в болница, тъй като са без осигуровки. Такъв е случаят с бездомника Георги Иванов, който е бил блъснат от кола и е приет по спешност със счупена подбедрица. След като му е оказана първа помощ, мъжът е изкаран пред сградата на болницата, тъй като не е здравно осигурен. Състрадателни хора го водят при омбудсмана и търсят съдействие от него. „В този случай съдействие ми оказа д-р Паздеров, директорът на РЗИ. Оказа се, че в Социални грижи няма предвидена сума за лекуване на такава категория хора. Благодарение на частна фирма човекът беше долекуван и сега е значително по-добре”, коментира пред e-Burgas Таньо Атанасов.
Като проблем в здравеопазването бургазлии отчитали и качеството на спешната и неотложната медицинска помощ. Оплакванията на гражданите обаче не били от конкретни лекари, а срещу системата като цяло и ниското заплащане на медиците. „Има жалби и на ветерани от войните, които не получават навреме полагащите им се безплатни лекарства. Това е административно безобразие, защото има Закон, който уж им гарантира това право, а се появяват редица бюрократични спънки”, заяви Атанасов.
Негова е и инициативата трудноподвижните граждани, освидетелствани от ТЕЛК, да паркират безплатно на „синя зона”. Сега такова право имат само част от хората с увреждания. Пред Общинския съвет на Бургас Таньо Атанасов настоява подобно разрешение да се даде на всички, които имат такъв документ, без да се посочват редица допълнителни условия.
Всички тези проблеми общественият посредник е представил на провелото се в Шумен заседание на Националното сдружение на местните обществени посредници в Република България /НСМОПРБ/. На срещата са били обсъдени тревожните тенденции, довели до влошаване на състоянието на общинските здравни заведения.
Според НСМОПРБ напрежението в общинското здравеопазване се дължи на липсата на яснота относно политиката на Министерството на здравеопазване за мястото на общинските лечебни заведения в националната карта на болничното здравеопазване в Република България. Обществените посредници в страната настояват за възстановяване на диалога между Министерството на здравеопазването, Националната здравна каса и Националното сдружение на общините.
По думите на бургаския омбудсман гражданите все повече губят доверие в здравната ни система и отчитат, че здравеопазването в България не отговаря не техните конституционни права. „Макар в Бургас проблемите на здравеопазването да не са чак толкова наболели, колкото в някои по-малки общини, и тук хората смятат, че не получават достатъчно качествени медицинските услуги”, коментира общественият посредник.