Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви по време на визита в Белия дом, че ще номинира бившия и вероятно бъдещ президент на САЩ Доналд Тръмп за… Нобелова награда за мир.
Да, за мир. При това в момент, в който Израел буквално продължава да води война в Газа, след като е сринал половината територия със земята, оставил стотици хиляди без дом, а броят на цивилните жертви надхвърля 38 000 – по данни на ООН.
Контекстът – нито мир, нито награда
Посещението на Нетаняху във Вашингтон е третото за тази година, а поводът уж е мир. На фона на това:
- Израел още не е приключил офанзивата в Рафах.
- САЩ преди дни нанесоха въздушни удари по ирански ядрени обекти, след като Техеран обвини Тел Авив за убийството на няколко висши командири.
- В самата Ивицата Газа – няма ток, няма вода, няма болници, но има дронове, ракети и нови гробове всеки ден.
Цинизмът в детайли
Нетаняху заяви, че номинацията е заради усилията на Тръмп да „донесе мир в Близкия изток“, визирайки така наречените Абраамови споразумения – сделки между Израел и няколко арабски държави (ОАЕ, Бахрейн, Мароко). Споразумения, подписани под натиск, далеч от зоната на реален конфликт – Палестина.
Тук идва логичният въпрос:
Как държава, която от десетилетия не е оставила нито една съседна територия ненападната – Ливан, Сирия, Ивицата Газа, дори Иран чрез прокси удари – номинира за мирна награда друга държава, която буквално преди седмица е бомбардирала суверенна държава?
Мир чрез ракети, нобелова диплома с барутен подпис.
Политически театър в няколко действия
Тръмп, разбира се, прие с усмивка и заяви, че „съвсем скоро ще има споразумение за прекратяване на огъня“. Дали? Или просто ще има още една изборна точка в автобиографията му?
Нетаняху пък не пропусна да напомни за “трите червени линии”, без които Израел няма да спре:
- Унищожаване на Хамас
- Прогонване на лидерството му от Газа
- Разоръжаване на цялата организация
Тоест – „ще говорим за мир, когато приключим с унищожението“.
Пародия на наградите
За капак, Пакистан също номинира Тръмп, след като американски ракети паднаха в Близкия изток, а светът отново се върна към ръба на нова глобална конфронтация.
Сега остава някой да предложи Владимир Путин за наградата по екология и Ердоган за свобода на словото – и ще затворим цирка.
Номинацията на Тръмп от Нетаняху за Нобелова награда за мир е не просто дипломатическо лицемерие – тя е гавра с целия свят, с всяка майка в Газа, всяко дете в сирийските руини и всяка надежда, че тази награда още значи нещо.
В свят, където войната става мир, и агресията се представя като дипломация – Нобел явно се обръща в гроба.