В 4:00 ч. след полунощ трябва да превъртим стрелките с час назад. Това се налага, за да преминем към зимното часово време. В България смяна на времето се извършва два пъти годишно – към лятното се преминава в последната неделя на март, а към зимното – в последната неделя на октомври.
Поне седмица е необходима, за да свикнем със зимното часово време, твърдят специалисти. Според тях смяната на времето води до нарушаване на синхрона между механичния и биологичния часовник. За да се адаптира към новите условия, на организма е нужда около седмица. В зависимост от чувствителността на отделния индивид, при някои адаптирането отнема и до 3 седмици. В този период се изострят хроничните заболявания като астма, високо кръвно и язва. Хората стават по- лесно раздразнителни, по- нервни и нетрудоспособни. По- чувствителните пък може да страдат и от безсъние.
Според медиците, изключително важно през първите десетина дни е да се ядат повече плодове и зеленчуци, както и морски дарове. Все пак, специалистите препоръчват всеки сам да си изработи индивидуална схема за справяне с промяната на часа.
Преместването с час назад ще означава и по-ранно залязване на слънцето. В Бургас това ще става в 17:10 ч, като с всеки ден, светлата част от денонощието ще намаля с по още 2 мин. Изгревът над морето пък ще бъде в 6:22 ч. Тъмните часове ще продължават да нарастват до зимното слънцестоене, когато денят и нощта ще започнат отново да се изравняват.