Министърът на икономиката и енергетика Драгомир Стойнев ще внесе сигнал за източване на енергетиката на България с 230 млн. лева идния понеделник.
„За съжаление, в енергетиката през годините много хора са се възползвали, много тъмни субекти са влезли и са източили енергетиката на гърба на народа", обяви енергийният министър пред ТВ7, цитиран от Стандарт.
„Боян Боев е председател на Българския енергиен холдинг и съм му разпоредил за всяка злоупотреба, за всякакво съмнение за източване на енергетиката, да се сезира прокуратурата. Сигналът не е само един. Сигналите са три", подчерта министър Стойнев.
Той обясни, че има още два сигнала, които са подадени преди 10 дни на стойност 160 млн. лева за злоупотреби с огромни средства на гърба на българския данъкоплатец.
„В понеделник внасям нов сигнал на стойност 230 млн. лева за източване на държавната енергетика. Българският народ трябва да разбере, че има правителство, което иска контрол", каза той.
Новият сигнал е за неправомерно изразходвани средства в случай на студен резерв на стойност 230 млн. лева, което се е случило през 2012 г. Тук става въпрос, тъй като трябвало да се случват договори от ЕСО към определени дружества, в случай че възникне проблем, те да имат готовност да работят, само че това е възможност да се източват средства, уточни министър Стойнев.
Той поясни, че по време на управлението на ГЕРБ енергетиката е източвана по два начина: „Единият е официален – когато г-н Дянков събираше 80% от дивидентите на всички дружества. Резултатът е, че дружествата са обезкървени, нямат финансов ресурс нито за ремонти, нито за инвестиционни дейности. Вторият начин е източване на енергетиката именно с тези сигнали, които давам в прокуратурата - има договори за студен резерв, има договори за „непредвидени загуби в системата", има договори за транзитна електроенергия, има договори със съответни дружества. Всичко това е било на гърба на НЕК и на българския данъкоплатец. Моята задача е това нещо да спре", категоричен бе Стойнев.
Той обясни, че правителството на Бойко Борисов е изплатило фактури за надзор на проекта „Белене" на стойност 13 милиона лева, въпреки мораториума и решението на Народното събрание за замразяване на проекта.