Премиерът на Турция има една основна цел - да превърне в страната си в световна икономическа сила, която всички да уважават. Затова неговият план е да реализира смелите си строителни идеи около Босфора.
По-бързо, по-високо, по-голямо - Турция иска да отпразнува 100 годишнината от създаването на републиката през 2023 година като една от десетте най-големи световни икономики. И премиерът Реджеб Ердоган има план как да стане това - с реализирането на гигантски инфраструктурни проекти.
Един от тях е строежът на новото летище на Истанбул, което трябва да се нареди сред най-големите в света. Планът предвижда през него да преминават по 150 милиона пътници на година. За сравнение: летище „София" обслужва годишно около 3.5 милиона души. Според информация на местните медии аеропортът трябва да бъде готов в края на 2018 година.
За построяването му са ангажирани турски фирми, а цената е определена на 22 млрд. евро. Новото летище ще се превърне и в основен хъб за турските авиолинии, които са 49 процента държавна собственост. Самата авиокомпания е пример за стремежа на турската икономика. „Победихме всички в света, във въздуха нямаме конкуренти", казва преди време турският министър на транпорта Лютви Елван.Според него през 2002 година Turkish Airlines е обслужвала 60 международни дестинации, докато днес те са вече 234.
Но турските амбиции не спират дотук. Още през миналата година беше пуснат първия междуконтинентален тунел в света - под Босфора. И то, както го пожела премиерът Ердоган, точно на 29 октомври 2013 година по случай 90 години турска република.
Но не само под водата, но и над водата в Истанбул се строи. От миналата година тече и строежа на третия мост на Босфора, който със своите планирани 322 метра ще бъде един от най-високите в света. Дължината му ще бъде 1408 метра, а по него ще има две железопътни линии и платно с осем ленти за автомобили.
Заедно с него се работи и по още един „откачен проект", както го нарича Ердоган - създаването на изкуствен канал за корабоплаването през Босфора, който да бъде 145 метра широк и 25 метра дълъг. „Канал Истанбул", както е работното му наименование, трябва да бъде готов през 2023 година.
Мегапроектите на правителството обаче дават и своите жертви - в случая унищожаването на природата. Само за да се построи летището например, ще бъде изсечена огромна гориста местност на брега на Черно Море. И това не е единичен случай, а честа практика около новите строежи. За третия мост над Босфора също се изсичат голямо количество дървета, за да може да бъде построена инфраструктурата.
Тук е мястото да припомним, че именно протестите за опазването на градската и околната среда отприщиха масирани сблъсъци с полицията в Истанбул през миналата година. Ердоган обаче изглежда непоклатим в преследването на своите цели.
Автор: Money.bg
Още от последните новини
Водещи новини