Лукойл планира продажба на бургаската рафинерия на катарско-британски консорциум

Лукойл планира продажба на бургаската рафинерия на катарско-британски консорциум - E-Burgas.com

 

Руският енергиен гигант “Лукойл” е на път да продаде своята рафинерия в Бургас, “Лукойл Нефтохим Бургас” — най-голямата рафинерия на Балканите, на катарско-британски консорциум, съобщава “Файненшъл таймс”. Очаква се сделката да бъде обявена до края на 2024 г., като вече са предприети стъпки за официализиране на този важен ход.

 

“Лукойл” държи мажоритарен дял в рафинерията и разполага с контролна „златна“ акция, дадена на българската държава, която има правомощия да се намеси в определени решения. Според изданието “Файненшъл таймс” руската компания вече е уведомила президента на Русия Владимир Путин за намерението си да продаде своя актив в България.

 

Причини за продажбата и предизвикателствата за Лукойл

 

Решението за продажба не е изненадващо, като се имат предвид нарастващите трудности, с които “Лукойл” се сблъсква на българския и европейския пазар. След като Европейският съюз наложи пълна забрана върху вноса на руски нефт, компаниите с руски собственик изпитват сериозни предизвикателства при продължаването на своите операции на територията на ЕС. Това засегна и “Лукойл”, чиято рафинерия в Бургас дълги години се захранваше с руски суров петрол.

 

Освен европейските санкции, и българските власти оказват натиск върху “Лукойл” да напусне страната. В последните месеци държавата наложи 60% данък върху печалбата на рафинерията и въведе забрана за износ на продукти, произведени от руски нефт. Тези мерки имат за цел да ограничат влиянието на руския енергиен сектор в България и да засилят енергийната сигурност на страната.

 

Купувачът — катарско-британски консорциум

 

Потенциалните купувачи са консорциум от катарски и британски компании, в който участват Oryx Global на катарския бизнесмен Ганим бин Саад Ал Саад и базираната в Лондон търговска компания DL Hudson. Засега нито Oryx Global, нито DL Hudson са потвърдили официално своето участие в сделката, отказвайки коментар по въпроса пред “Файненшъл таймс”.

 

Тази комбинация от катарски и британски интереси може да донесе нова стабилност на рафинерията в Бургас и да осигури алтернативни източници на суровини, което е ключово предвид настоящите санкции срещу Русия. Рафинерията е стратегически актив за енергийния сектор в региона и нейното стабилно функциониране е важно не само за България, но и за останалите балкански държави, които разчитат на продукцията й.

 

Реакция и позиция на експертите

 

Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията коментира пред “Файненшъл таймс”, че българските власти е трябвало да изискат продажбата на “Лукойл Нефтохим Бургас” много по-рано, като по този начин страната би могла по-рано да намали зависимостта си от руските енергийни ресурси. Той подчертава, че прехвърлянето на собствеността на стратегически енергийни активи към партньори извън Русия е в интерес на българската национална сигурност и на сигурността на целия регион.

 

Значение на сделката за бъдещето на българската енергийна независимост

 

Продажбата на “Лукойл Нефтохим Бургас” може да отбележи ключов момент в усилията на България за намаляване на енергийната й зависимост от Русия. Ако сделката бъде финализирана, новите собственици ще имат възможността да преструктурират работата на рафинерията, като я адаптират към нуждите и изискванията на европейския пазар.

 

Сделката обаче също така крие и определени рискове, свързани с евентуалната промяна в стратегическите интереси на новите собственици и техните отношения с други международни партньори. Това прави този процес особено важен за наблюдение както от страна на българското правителство, така и от страна на ЕС.

Коментари

Още от последните новини