Концесията на "Липите" била невъзможна

Концесията на
kilometri.bg

Концесията на плаж "Липите" не е забранена, но е невъзможна поради забранения достъп на автомобили. Това отговори вчера Министерството на околната среда и водите на запитване от гражданин от групата за защита на Синеморец от застрояване.

Гражданинът позволи на "Дневник" да публикува становището на екоминистерството, което можете да прочетете тук. В него се указва, че концесия или наем не са забранени от нито един от режимите на на защитените територии, в които плажът попада - Природен парк "Странджа" и Защитената местност "Силистар". Заповедта за ЗМ "Силистар" обаче изрично забранява достъп на автомобили - извън тези на горските и селскостопанските служби - и изграждане на инфраструктура. Тези забрани за защитената местност правят отдаването на "Липите" под наем или концесия невъзможно, защото концесионерът не би могъл да осигурява услуги за топанисване на плаж, които Законът за устройство на Черноморското крайбрежие изисква - предоставяне на медицинско обслужване, плажна инфраструктура и други.

Нито МОСВ, нито другите институции, на които "Дневник" изпрати официални въпроси за казуса - Министерството на земеделието, храните и горите и регионалните министерски звена, не отговориха. Досега не беше ясно дали инициативата на туристическия министър Ангелкова за отдаване на плажа под наем беше съгласувана от Министерството на туризма с институциите, отговорни за спазване на екологичното законодателство. Случаят отново показва, че Законът за достъп до обществена информация е основно средство за осигуряване на прозрачност на работата на публичните институции.

На 27 март министър Ангелкова обяви, че се отказва от инициативата за "летен сезон 2019" именно заради липсата на достъп до плаж "Липите". Това се случи отново след активното гражданско недоволство по казуса, при който щеше да се "опитоми" и най-южната ивица Черноморие, която е сред последните незастроени територии на българския бряг.

Плажът "Липите" попада под четворна природозащитна грижа - той е част от защитена местност "Силистар", от Природен парк "Странджа" и от двете зони от "Натура 2000" в Странджа - една за птиците и една за местообитанията, включително дюните. Защитената местност "Силистар" освен забрана на строителство постановява изрично, че "достъпът на моторни превозни средства с изключение на тези, използвани за горскостопански и селскостопански дейности," е забранен.

Източник: "Дневник"

Коментари

Още от последните новини