[caption id="attachment_84151" align="aligncenter" width="660"] снимка: clubz[/caption]
„Войната срещу „Ислямска държава” следва да се разглежда като битка срещу глобалния тероризъм. От тази гледна точка, България не е останала изолирана от тези процеси. Ние трябва да имаме готовност. Терористичният акт в Сарафово беше показателен в това отношение. Трябва да знаем, че България отдавна не е потенциална, а е реална цел на подобни терористични организации и структури”, обясни за „Събуди се” бившият шеф на НРС ген. Кирчо Киров.
Експертът коментира, че службите ни са сериозно отслабени заради вътрешни боричкания:
„Те са недобре финансирани, недобре укрепени и бяха използвани за изпълнение на политически поръчки и последните няколко години са показателни в това отношение. По никакъв начин нашите служби не биха могли да се справят сами. Собствените възможности са ограничени, но те трябва да бъдат в съзвучие с възможностите на всички останали държави, особено с нашите стратегически партньори”.
Според журналиста Валери Ценков проблемът с терористичните организации се корени в свалянето на диктаторите в Арабския свят и Близкия изток.
„И по религия, и по история, може би диктаторът е най-добрата форма за управление в тези държави. Виждаме, че политиката се заменя с религия и имаме сблъсък”, той и допълни, че според него има как да ИД да бъдат спрени.
Сирийският журналист Нидал Хлайв обаче бе категоричен, че няма как диктатурата да бъде най-доброто управление в Арабския свят: „Това е чист ориентализъм. Като че ли на тези народи само диктатури им трябват”. Той обясни, че групировката ИДИЛ се е появила само преди една година и допълни, че тя не е прецедент в историята, а е просто „поредната радикална организация”.
„Не могат да я ликвидират, могат само да я отслабят. Но дори и да я ликвидират, ще се родят нови по-радикални организации. САЩ водиха война срещу „Ал Кайда” 13 години и какво стана? ИДИЛ се роди от „Ал Кайда”, тя е нейното дете, но е по-радикална.Ние трябва да търсим отговора на въпроса „Защо се появи ИДИЛ”, а не „Как да я ликвидираме?”, подчерта Нидал Хлайв и допълни следното:
„Сирийците нямат дом, нямат работа, нямат пари, нямат надежда, че кризата ще свърши, очакват бомбардировки всеки ден, имат загинали роднини – как няма да станат членове на ИДИЛ, където получават месечни заплати?”/ БЛИЦ