Село Димчево и Присад – две уж малки точки на картата, но днес с глас, който отеква с предупреждение към властите: „40 години стига!“. Жителите на тези селища са решени – започват ефективни стачни действия и няма да се откажат, докато не получат официални и реалистични срокове от Агенция „Пътна инфраструктура“ за цялостен основен ремонт и преасфалтиране на пътната отсечка, свързваща Маринка с Извор през Димчево и Присад.
Протестът няма да бъде символичен. Хората от района са готови да блокират движението на автомобили по ключовото трасе в посока Турция, пренасочвайки целия международен поток през разрушените селски пътища. Идеята е ясна – нека чуждестранните граждани видят с очите си разрухата, през която преминават жителите всеки ден, на метри от главната пътна артерия.
„Ако трябва, ще седнем на пътя, ще го блокираме с коли и ще останем там, докато не дойдат с реален график за цялостно преасфалтиране. Кръпки и измамни ремонти не ни устройват вече. Ние не сме втора категория хора“, казва един от протестиращите.
Пътят, който свързва тези села с областния център и е част от важен обходен маршрут към турската граница, от десетилетия е в критично състояние – осеян с дупки, свличания, липса на маркировка и крайпътна сигурност. Настилката е ерозирала до степен, при която ежедневното пътуване се превръща в изпитание, а линейки и автобуси често отказват да преминават.
„Чакаме от 40 години – толкова години живот няма един път. Време е държавата да чуе и нас“, добавя друг жител.
АПИ е предупредена: всяко забавяне оттук насетне ще се срещне с нарастваща гражданска съпротива. Хората ясно подчертават, че няма да приемат временни ремонти или обещания „на хартия“. Те искат договор, проект, бюджет и точни дати. Ако това не се случи в най-кратки срокове, жителите на Присад и Димчево ще направят така, че международният път да стане сцена на гражданско недоволство.
Този път няма да отстъпят. И държавата ще трябва да избере – или асфалт, или абсолютна блокада.
Идва ли краят на 40-годишното бездействие? Решението вече не е в ръцете на жителите. Сега е ред на АПИ.