До седмица трябва да стане ясно името на фирмата, избрана да изпълнява функциите на управляващо звено на проекта за интегриран градски транспорт на Бургас, пише "Строителство градът".
Община Бургас обяви процедурата за избор на изпълнител в средата на януари. През февруари бяха обявени още две обществени поръчки, свързани с изпълнението на проекта.
Първата е за доставка на автобуси за масов градски транспорт на стойност 38 480 172 лв. без ДДС. Поръчката е разделена на две обособени позиции. Доставката на 28 бр. нископодови дизелови съчленени (18 м) автобуса за масов градски транспорт е на стойност 18 022 191 лв. За доставка на 39 бр. нископодови метанови (CNG) солови (12 м) автобуса за масов градски транспорт са предвидени 20 457 981 лв. И в двете суми освен доставката на автобуси влиза и допълнителното им оборудване за обслужването им и обучение на персонала. Срокът за купуване на документацията е до 30 април. Офертите могат да се подават до 10 май, а отварянето им е насрочено за 11 май 2012 г.
В същото време до дни трябва да приключи и втората процедура -"Изготвяне на технически инвестиционни проекти за бърза автобусна линия, терминали и система от велосипедни алеи". Прогнозна стойност без ДДС 2 210 087 лв.
Срокът за получаване на документите изтича на 16 април, а за подаване на офертите – на 26 април.
Проектът за интегриран градски транспорт на Бургас предвижда изграждането на качествено нова транспортна схема - като разположение, честота, скорост, качество и достъпност. Изграждането на бърза автобусна линия (BRT) е гръбнакът на проекта.
Планираното трасе на BRT линията започва от двата жилищни комплекса "Изгрев" и "Славейков", разположени в северната част на компактния град. Двете северни разклонения се събират при кръговото кръстовище до хотел "Мираж", след което продължават на юг по бул. "Стефан Стамболов" до ул. "Сан Стефано".
В зоната южно от Бургаския свободен университет, на ул."Сан Стефано", се предвижда да бъде обособена атрактивна централна автобусна спирка. След това трасето на бързия автобус продължава по ул. "Христо Ботев", ул. "Цар Петър", бул. "Иван Вазов", ул. "Индустриална" и през ул. "Спортна" до бул. "Тодор Александров". По-нататък трасето преминава през кръговото кръстовище на пътен възел "Юг" по ул. "Захари Стоянов", откъдето влиза в жк "Меден рудник". Общата дължина на BRT маршрута възлиза приблизително на около 15 км.
Проектантите трябва да предложат решение и за терминали "Автогара Юг" и в кв. "Меден рудник". Съществуващата в момента автогара е разположена върху терен с площ от 2926 кв.м и сграда с РЗП 300 кв.м. Сегашната автостанция "Меден рудник " разполага с кръгово обръщало за автобуси и тролейбуси и едноетажна сграда за персонала. И двата терминала трябва основно да се модернизират, като акцентът е върху нискоетажното застрояване.
В поръчката са включени и изготвяне на технически инвестиционни проекти за централна автобусна спирка, мрежа от велоалеи с дължина 20.2 км, оптимизиране на съществуващите светофарно регулирани кръстовища и изграждане на светофарна система с приоритет за автобусното движение на масовия градски транспорт.
Трябва да се направи и анализ на съществуващата транспортна схема с предложения за оптимизирането й - въвеждане на една бърза автобусна линия (BRT), въвеждане на три нови автобусни линии с интервал на пристигане на автобусите от 10 минути и преустройване на шест съществуващи автобусни линии.
Проектът за интегриран градски транспорт на Бургас е на стойност е 67 млн. евро, от които 56 млн. евро са безвъзмездна финансова помощ по линия на ОПРР. Официалният край на проекта е предвиден за 30 ноември 2013 г.