Дебатът около пищните абитуриентски балове: Традиция или излишна показност?

Дебатът около пищните абитуриентски балове: Традиция или излишна показност? - E-Burgas.com
Снимката е илюстративна

Всяка пролет улиците на българските градове се изпълват със скъпи автомобили, силна музика и млади хора, облечени в дизайнерски тоалети, празнуващи завършването на 12-ти клас. Абитуриентските балове са се превърнали в грандиозни събития, белязани от пищност, лукс и понякога – прекомерни разходи. Въпросът, който все повече хора си задават, е: има ли смисъл от тази показност и до каква степен тя е оправдана в днешно време?

Историческите корени на баловете

Традицията на абитуриентските тържества води началото си от времена, когато завършването на средно образование беше постижение за малцина. В миналото по-малко ученици са имали възможността да стигнат до 12-ти клас, а тези, които успяваха, често бяха сред най-образованите и перспективни млади хора в обществото. Логично беше това събитие да се отбелязва с подобаваща тържественост.

Днес обаче ситуацията е съвсем различна – завършването на гимназия е стандартен етап от образователния процес за огромната част от младите хора. По-голямата част от тях продължават обучението си във висши учебни заведения или се насочват към професионално развитие. При тези условия е трудно да се оправдае масовата истерия около завършването, която често прилича повече на демонстрация на социален статус, отколкото на смислено отбелязване на личен успех.

Финансовият натиск върху родителите

Един от най-сериозните проблеми, свързани с пищните абитуриентски балове, е финансовият товар, който те поставят върху родителите. Разходите за балове могат да достигнат хиляди левове – включително скъпи рокли и костюми, наем на луксозни автомобили, ресторанти, прически, грим, професионални фотосесии и допълнителни празненства. В някои случаи семействата прибягват до заеми или сериозни финансови жертви, за да осигурят „перфектното“ завършване за детето си.

Това поражда въпроса: необходимо ли е всичко това? Дали един млад човек ще бъде по-успешен в живота, ако е пристигнал на бала си с луксозен автомобил и е облечен в дрехи за хиляди левове? Или би било по-разумно тези средства да бъдат вложени в нещо по-полезно – например в образование, курсове, пътувания или инвестиция в бъдещето?

Празнуване с мярка – възможно ли е?

Тук не става въпрос за това младите хора да не празнуват завършването си. Това е важен етап в живота и заслужава да бъде отбелязан. Но въпросът е как – с мярка и осъзнатост или с безразборно харчене и показност?

Една алтернатива е организирането на по-скромни, но също толкова запомнящи се тържества. Например, вместо луксозни ресторанти, защо не организиране на приятелски събирания, пътувания или дори тематични партита, които да бъдат по-достъпни за всички? Друга идея е учениците сами да поемат част от разходите, като работят през лятото или спестяват средства – така те ще оценят празника още повече.

 

Абитуриентските балове отдавна са се превърнали в нещо повече от просто тържество – те са символ на социален статус, но за съжаление и на излишен финансов натиск върху семействата. Време е да се замислим дали този модел на празнуване отговаря на реалността и нуждите на съвременните млади хора. Празникът трябва да бъде повод за радост, а не за финансови притеснения и показност. Може би е време да преосмислим тази традиция и да я адаптираме към новите времена – с повече смисъл и по-малко излишна суета.

Коментари

Още от последните новини