Д-р Базарова Превенция, Лечение и Ваксинация срещу HPV: Европейски и Български Подходи

Д-р Базарова Превенция, Лечение и Ваксинация срещу HPV: Европейски и Български Подходи - E-Burgas.com

Превенция, Лечение и Ваксинация срещу HPV: Европейски и Български Подходи

Човешкият папиломен вирус (HPV) е сред най-разпространените полово предавани инфекции и основна причина за рак на шийката на матката. Всяка година този рак причинява над 300 000 смъртни случая, като 90% от тях са в страни с нисък и среден доход. В Европа и България усилията за превенция се базират основно на ваксинация и скрининг програми.

HPV: Епидемиология и Значимост

HPV има над 200 типа, но само част от тях са високорискови, като най-опасни са типовете 16 и 18, отговорни за около 70% от случаите на рак на шийката на матката. Вирусът също така причинява генитални брадавици и други аногенитални и орофарингеални ракове.

Ваксинация: Световен и Европейски Опит

От 2006 г. ваксинацията срещу HPV се прилага в много държави. През 2020 г. СЗО стартира глобалната инициатива за елиминиране на рака на шийката на матката чрез стратегии за 90% ваксинационно покритие на момичетата до 15-годишна възраст, скрининг на 70% от жените и лечение на 90% от случаите с предракови и ракови състояния  .

В Европа

Много европейски страни включват HPV ваксината в националните си имунизационни календари. В скандинавските страни и Великобритания програмите за ваксинация обхващат и момчета, което допълнително намалява разпространението на вируса. Франция и Германия наскоро разшириха обхвата на безплатните ваксинации за юноши и млади хора до 26-годишна възраст.

В България

България стартира програма за безплатна HPV ваксинация през 2012 г., насочена към момичета на възраст 10–13 години. Въпреки това покритието остава ниско – около 3% по данни на Министерството на здравеопазването. Основните пречки включват липсата на информираност и недоверието към ваксините. В последните години усилията са насочени към популяризиране на ваксинацията чрез кампании и обучение на здравни специалисти.

Лечение и Нови Разработки

В момента лечението на HPV се фокусира върху премахване на предраковите лезии чрез хирургични методи или лазерна терапия. Нови терапевтични ваксини, които целят директно лечение на заразени с HPV пациенти, са в процес на клинични изпитвания. Тези ваксини показват обещаващи резултати, като предраковите лезии регресират при над 50% от случаите, а вирусната инфекция намалява значително .

Скрининг и Превенция

В Европа широко се прилага цитонамазката (Pap test) и тестването за високорискови типове HPV. Въвеждането на тестове на база ДНК за HPV увеличава шансовете за ранно откриване на рисковете. България също предлага цитонамазки като част от скрининговите програми, но покритието остава неравномерно.

Бъдещето на Борбата с HPV

Интегрираният подход, включващ профилактични и терапевтични ваксини, по-широко приложение на скринингови програми и повишаване на обществената информираност, е ключът към елиминирането на рака на шийката на матката. Персонализираната медицина и новите технологии също ще играят важна роля.

Борбата с HPV изисква обединение на глобалните и национални усилия. Създаването на адекватна здравна култура и увеличаването на достъпа до ваксини и скрининг в България може значително да намали разпространението на вируса и свързаните с него заболявания.

Д-р Базарова, КОЦ Бургас 

Коментари

Още от последните новини