В разгара на летния сезон няма кой да почисти градинки, кофи и междублокови пространства
[caption id="attachment_55036" align="aligncenter" width="640"] Снимката е публикувана във форума на burgas1, а авторът й сравнява гледката с улиците на Бангладеш[/caption]
В средата на летния сезон, когато десетки хиляди туристи от България и чужбина изпълват улиците на Бургас, градът затъна в боклуци. На гледката може да стане свидетел всеки, който дръзне да се разходи извън Морската градина, която остава единственото чисто и поддържано място в града.
Положението във вътрешните комплекси е плачевно. Дори в най-централните от тях човек може да се запита дали не е попаднал в някое гето. Оплаквания получихме на нашата поща, а хората се възмущават и в социалните мрежи. Във форума на сайта burgas1 недоволен потребител е публикувал снимки от кръстовището на ул.“Македония“ и „Патриарх Евтимий“. Улиците се намират буквално в центъра на града. Коментарът му е красноречив: „Къде живеем по дяволите – в България или Бангладеш?“. Снимките са публикувани в тема „На вниманието на общината!!!“.
[caption id="attachment_52676" align="alignleft" width="300"] Импровизирането сметище в "Братя Миладинови" стои вече повече от месец[/caption]
Вниманието на общината обаче, явно не е много ангажирано, защото малко по-нагоре в същата тема има сигнал от нашия сайт, за импровизирането сметище, изникнало зад жилищен блок в „Братя Миладониви“, който също се намира почти в центъра. Наша проверка показа, че боклуците още си стоят и никой не си е направил труда да ги почисти. Може би от общината и фирмата, която е поела ангажимент за почистването на града, също са в лятна ваканция.
Такъв е случаят и с още много междублокови пространства, градинки и препълнени кофи за боклук. Дори около скандалната синя зона, за която гражданите плащат прескъпо, гледката не е по-различна. Отговорността за проблема е споделена между общината и гражданите. Едните имат задължение да чистят, чрез фирмите, които ангажират, другите – да цапат по-малко. Съдейки по крайния резултат, вероятно и двете страни не са си свършили работата.
Друг проблем са кошчетата по главните улици на града, които нощем буквално преливат от боклук. Най-потърпевши са тези около веригите за бързо хранене, където продават пици, хамбургери и други храни, в пластмасови чинийки, картончета и салфетки. Всичко това запълва малките кошчета само за няколко часа, а останалият боклук грижовно се натрупва отстрани, докато вятърът не го разнесе навсякъде. Всеки ден хиляди туристи подминават такива кошчета, най-вече по "Богориди". Всеки може да се досети с какво впечатление остават от града ни.
С мръсотията в България сме свикнали всички и често я подминаваме, без да се трогваме много от кочинката, в която живеем. Комерсиалните инициативи за почистване са плюти от едни, а други смятат, че са изпълнили дълга си след един ден чистене с черен чувал и ръкавици. Боклуците в градинката пред блока се смятат за чужд проблем, въпреки че гледката ни дразни почти толкова често, колкото собствения апартамент.
[caption id="attachment_55039" align="alignright" width="300"] Натрупването на кашони явно е на мода, след като подобна гледка изникна в самия център на Бургас[/caption]
Много хора и медии си правят майтап с титлата на Бургас за най-добър град за живеене. Правят го предимно бургазлии. Как можело да има такава голяма безработица, как можело да има просещи хора по улиците или как може някой да те преджоби и да ти вземе Айфона в най-добрия град за живеене. Няма да прибягвам до този приом, поне докато някой не ми покаже български град, в който това не се случва.
Титлата, колкото и комерсиално-бутафорна да бъде сама по себе си, е задължаваща. С нея най много обича да се кичи общината, а не толкова обикновените хора. Най-добрият град за живеене звучи претенциозно, помпозно и лъскаво. Нека тогава и градът бъде малко по-лъскав...