Аутизмът е свързан с повишен риск от болестта на Паркинсон

Аутизмът е свързан с повишен риск от болестта на Паркинсон - E-Burgas.com
Sven Sandin, statistician and epidemiologist at the Department of Medical Epidemiology and Biostatistics, Karolinska Institutet. Photo: Gunilla Sonnebring

 

 

27.5.2025, 17:00 | Karolinska Institutet | Прес-съобщение

 

Хората с диагноза аутизъм са изложени на по-висок риск от ранна поява на болестта на Паркинсон, показва мащабно проучване на Каролинския институт, публикувано в JAMA Neurology. Според изследователите двете състояния може да споделят общи биологични механизми.

 

Проучването се основава на регистрови данни от над два милиона души, родени в Швеция между 1974 и 1999 г., които са били проследени от навършване на 20-годишна възраст до края на 2022 г.

 

Изследователите изследвали възможна връзка между невропсихиатричната диагноза разстройство от аутистичния спектър (ASD), която засяга начина на мислене, поведението и междуличностната комуникация, и ранната форма на болестта на Паркинсон — състояние, което засяга движенията и моториката.

 

Допаминът може да играе роля

 

Резултатите показват, че хората с диагноза аутизъм имат четири пъти по-висока вероятност да развият болестта на Паркинсон в сравнение с хора без такава диагноза – корелация, която се запазва дори след отчитане на социално-икономическия статус, генетичната предразположеност към психични заболявания или Паркинсон, както и други фактори.

 

„Това показва, че може да съществуват общи биологични причини зад ASD и болестта на Паркинсон“, казва първият автор на изследването Вейяо Ин, изследовател в катедрата по медицинска епидемиология и биостатистика в Каролинския институт. „Една от хипотезите е, че допаминовата система в мозъка е засегната и при двете състояния, тъй като невротрансмитерът допамин играе важна роля както за социалното поведение, така и за контрола на движенията.“

 

Известно е, че при болестта на Паркинсон настъпва дегенерация на допамин-продуциращите неврони. Предишни проучвания също предполагат, че допаминът може да играе роля при аутизма, но са нужни допълнителни изследвания, за да се потвърди това.

 

„Надяваме се, че резултатите ни ще помогнат за по-доброто разбиране на причините както за ASD, така и за болестта на Паркинсон“, казва д-р Ин.

 

Медицинските прегледи са от съществено значение

 

Депресията и употребата на антидепресанти са чести при хора с аутизъм, както и приемът на антипсихотични лекарства, които са известни с това, че могат да предизвикат паркинсоноподобни симптоми. Когато изследователите отчетат тези фактори, връзката между аутизма и по-късното развитие на Паркинсон отслабва, но рискът все пак остава двоен.

 

Изследователите отбелязват, че са анализирали само случаи на болестта на Паркинсон, възникнала преди 50-годишна възраст, а средната възраст на участниците в края на проучването е била 34 години. Следователно честотата на заболяването е била много ниска. Бъдещи проучвания ще трябва да оценят дали повишеният риск се запазва и в по-късна възраст.

 

„Здравната система трябва да наблюдава хората с ASD – уязвима група с висока съпътстваща заболеваемост и честа употреба на психотропни медикаменти – в дългосрочен план“, казва последният автор на изследването Свен Сандин, статистик и епидемиолог в Каролинския институт. „В същото време е важно да се помни, че диагнозата Паркинсон преди 50-годишна възраст е изключително рядка, дори и при хора с аутизъм.“

 

Проучването е финансирано основно от Фондация Саймънс и Шведския научен съвет. Двама от авторите са декларирали финансиране и възнаграждения от фармацевтични компании, които не са свързани с това изследване. Подробна информация за потенциални конфликти на интереси е налична в публикуваната статия.

 

Публикация:

“Risk of Parkinson Disease in Individuals With Autism Spectrum Disorder”, Weiyao Yin, Abraham Reichenberg, Michal Schnaider Beeri, Stephen Z. Levine, Jonas F. Ludvigsson, Martijn Figee, Sven Sandin, JAMA Neurology, онлайн, 27 май 2025 г., doi: 10.1001/jamaneurol.2025.1284.

 

Галерия
Коментари

Още от последните новини