
Тази седмица градусът на напрежението в Европа по отношение на доставките на газ отново се покачва. България също е зависима и заплашена от газовата криза, заради кризата в отношенията между Русия и Украйна. Страната ни може да изпадне в тежък колапс и да се стигне до скок на безработицата, ако проблемите не бъдат решени. Причината: часът е 12 без 5, метафорично казано. Конкретно: Украйна има срок до края на седмицата да преведе първия транш от своите дългове за доставка на газ от Русия. В противен случай доставките ще спрат.
Украйна трябва до петък да плати 2 милиарда долара на „Газпром" и още 500 млн. долара до 7 юли. Потвърждението от страна на украинците, че това ще се случи, трябва да дойде днес. По този начин страната ще се издължи с близо половината от дълговете от 3.5 млрд. долара, които има.
Но има и друго - двете страни, които бяха на прага на война, спорят за цената на вече доставената газ. Украйна смята, че цената трябва да е с договорените преди време отстъпки или 268.5 долара за 1000 кубични метра газ, докато Русия изхожда от договора през 2009 с фиксирана цена от 485 долара.
Руският енергиен министър Александър Новак коментира пред германския Die Welt, че е възможно цената да падне до 380 долара, ако Русия намалят част от митата. Украинският енергиен министър обаче Юри Продан даде да се разбере, че компромис може да бъде направен при цена от 300 долара. Разликата е голяма. В такъв случай какво може да стане през следващите дни?
Вариант 1: Ако Украйна започне плащането на своите задължения и двете страни се договорят за цена, ескалация в търговските отношения по подразбиране е изключена.
Вариант 2: Ако все пак Украйна не започне с плащанията, няма да има и преговори за цената. „Газпром" в такъв случай би започнал от юни да се води от правилото да предварително плащане и ще доставя такова количество газ, само какво е предварително заплатено. Освен това Русия ще постави най-високата възможна цена от 485 долара. И още нещо - тъй като Украйна има резерви за летните месеци и ако не плати предварително за доставка, тогава просто доставките ще бъдат спряни. В такъв случай би следвало ЕС да се намеси и да убеди Украйна да плати, дори ако се наложи да я подпомогне финансово.
Вариант 3: Ако не се стигне до споразумение, ще настъпи ескалация в отношенията. „Газпром" ще може, както вече обяви, да си поиска плащания по стари отстъпки и то по клауза, която задължава страната да изкупи договореното количество газ, независимо дали е имала или има нужда от него. Конкретно: концернът пресмята по този начин загуби от 7.1 млрд. долара през 2012 и 11.4 млрд. долара през 2013 година, които Украйна ще трябва да плати.
Ясно е, че ако се стигне до трето ниво, ще бъдат застрашени не само доставките за Украйна, но и за цяла Европа. Ако доставките спрат, България ще трябва да разчита на собствени резерви и доставки. Алтернативните трасета за доставка на газс Гърция, Турция и Румъния все още не работят. Кризата ще се отрази на цялата индустрия, която отново ще трябва да заработи на по-ниски обороти, както през зимата на 2009 година. Това ще удари родната икономика, БВП и може да доведе до скок на безработицата.
Money.bg