В 21-ви век, когато медицината и административните услуги би трябвало да са ориентирани към безопасността и удобството на гражданите, някои български общини все още прилагат практики, които звучат като извадени от абсурдистка пиеса. Един тревожен пример за това е изискването бъдещите младоженци да си извадят медицинско свидетелство за сключване на граждански брак… в белодробна болница, където се лекуват пациенти с туберкулоза и други инфекциозни заболявания.
Застрашена ли е безопасността на гражданите?
Няма логично обяснение защо рутинно медицинско удостоверение, което би могло да бъде издадено от всеки личен лекар или амбулаторна клиника, трябва да бъде получавано в болнично заведение, специализирано в лечението на инфекциозни болести. Това създава реален риск за здравето на иначе здрави хора, включително бременни жени, които се налага да посещават среда с повишена епидемиологична опасност.
Къде е здравият разум?
Много бъдещи съпрузи с право се чувстват възмутени. Не само че подобно изискване е неадекватно, то противоречи и на принципите на общественото здраве. Поставянето на здрави хора в обстановка с потенциално заразни пациенти противоречи на всякакви съвременни медицински практики.
Време е за промяна
Наложително е местните власти и здравните институции да преосмислят този порочен ред. Медицинските свидетелства за сключване на брак трябва да могат да се издават от лични лекари или специализирани кабинети, където няма риск за здравето на гражданите. Настоящата практика е не само неразумна, тя е и опасна.
Ако подобни административни решения останат без гласност, ще продължим да живеем в парадокси, в които здравите хора са принудени да излагат живота и здравето си на риск, за да изпълнят едно формално изискване.