През последните дни дискусията за общия устройствен план на Царево започна да се превръща в спор дали въобще да го има човека в Странджа. Както казва кметът на Малко Търново Илиян Янчев хората в планината трябва да бъдат обявени за защитен вид, защото изчезват без препитание заради липсата на перспектива за развитие заради строгите ограничения в едноименния природен парк. Основните притеснения на еколозите са, че сравнително девствените засега брегове около Царево ще се превърнат в бетонни градове като северната ривиера около Слънчев бряг. Каквите й да са резултатите след връщането от министър Десислава Терзиева на ОУП-а за изменение в конфликтните му точки, има поне 6 важни причини, поради които със сигурност в Царево няма да се получи презастрояването между Свети Влас и Равда.
1. По най-южното Черноморие си нямат Несебър и курорт като Слънчев бряг. Те са основната притегателна сила за туристите и всичко от Равда до Влас се развива единствено заради тях. Едва ли братя Диневи биха дръзнали да строят в такъв мащаб, ако ги нямаше църквите и калдаръма на Стария Несебър или Слънчев бряг, който се надгражда върху славата си от спомените на западногерманците през 70 и 80-те. Те са притегателен център за всичко живо в радиус от 30 км. и колиба да сковеш, пак ще върви. Докато Царево ще си остане едно провинциално градче с чар, но не и със слава. И заради липсата на исторически забележителности е обречено винаги да бъде в сянката на Несебър и Царево.
2. ОУП-ът на цялата община Царево е разчетен за 75 хил. легла, включително и в планината, което е 1/2 от неофициалния капацитет само на Слънчев бряг.
3. Планът не предвижда никакво застрояване в 20-километровата ивица от Ахтопол до Резово, където са уникалните плажове Бетамята и Силистар.
4. Презастрояването не може да се случи и заради ограниченията на гъстотата и височината в зона А и Б според Закона за Черноморското крайбрежие, който не съществуваше, когато се наливаха основите на новия Слънчев бряг.
5. За разлика от Слънчев бряг Царево е доста далеч от летището в Сарафово. Разстоянието между тях е 70 км. и никой не желае да прави трансфери, траещи час и половина от аерогарата до даден курорт. Неслучайно сезонът на север продължава с пълна сила до края на септември, докато на юг от Созопол въпреки по-топлото време хлопват кепенци още след първия дъжд в края на август, а през май и юни пустеят.
6. Близостта с Турция засега не е пречка за развитие на туризма по южното Черноморие, но в бъдеще южната ни съседка може да се окаже голяма конкуренция на нашите курорти около Царево. Това ще действа възпиращо за българските инвеститори да вдигат огромни бетонни блокове край морето като знаят, че отвъд Резово на една крачка разстояние туристите ги чакат безкрайни златисти плажове. Тръгнат ли да строят като отвързани, местните сами ще се превърнат в защитен вид с празните си хотели и непосилните кредити, които ще трябва да връщат.
Велко Тасев
Още от последните новини
Водещи новини