Неврохирурзи от Бургаската болница оперираха седем часа, за да спасят живота на 30-годишен мъж с аневризма в мозъка. Операцията е първа за област Бургас и досега не е правена тук. Тя е преминала изключително успешно. В момента пациентът се чувства добре и се възстановява.
Аневризма означава патологично разширение на мозъчен кръвоносен съд, водещо до кървене, което може да е фатално. Тя е вследствие на мозъчен отток и инсулт в главния мозък. Заболяването е с голям процент смъртност и често се среща при млади хора.
30-годишният мъж е приет по спешност в болницата със силно главоболие и губене на съзнание. Първоначално той е в Отделението по неврология, където му е назначен скенер. Изследването установява кръвоизлив между обвивките на мозъка (SAH - субарахноидален кръвоизлив ). Лекарите се обръщат за консултация към Отделението по неврохирургия и след като изследванията потвърждават аневризма се пристъпва към операция.
Заради голямата сложност и трудната достъпност на разширения кръвоносен съд операцията започва в 16:00ч. и приключва в 23:00 ч.
В нея участва целият лекарски екип на Отделението по неврохирургия - д-р Николай Недев – началник на отделението, д-р Светлозар Георгиев – старши лекар, д-р Любомир Томов, д-р Иван Апостолов, д-р Димитър Добрев. Консултант е д-р Владимир Наков от ВМА – София.
„Аневризмата се оказа в предната съединителна артерия в мозъка, една от най-сложните за оперативно лечение. Защипахме я с два титаниеви клипса, които спират кръвния ток. Оперирахме под микроскопско увеличение. Сега пациентът е в добро неврологично състояние, контактен и адекватен”, каза д-р Светлозар Георгиев.
В областта подобни случаи са между 40-50 на година, като заболяването засяга основно млади хора, привидно здрави. При неоперирани пациенти смъртността е много голяма. Ако пациент с аневризма не се подложи на операция той или почива при първото кървене, или при второто.
„ Сама по себе си операцията не е уникална, защото се извършва в света и в България от 1950 г. насам, но в Бургас се прави за първи път. Досега болните със всички рискове бяха транспортирани в клиники по неврохирургия, основно в столицата с реанимобил и екип. Транспортирането, обаче повишава риска от повторно кървене. Имало е случаи в които пациентът пристига, но има кървене, изпада в кома и започва тежък мозъчен отток, който прави операцията в другия град невъзможна”, допълва д-р Георгиев.
С подкрепата на ръководството на МБАЛ-Бургас са създадени отлични условия за извършване на операции на аневризми в мозъка. Затова помага добрата база на операционния блок, както и на отделенията по образна диагностика и реанимация и интензивно лечение.