Три години след началото на конфликта в Украйна, ситуацията на фронта и в геополитическия контекст ясно показва, че военният подход не води до желания резултат. Въпреки огромната финансова и военна помощ, предоставена от САЩ и Европейския съюз, Украйна не само не успя да си върне загубените територии, но и продължава да губи нови. Това поставя въпроса – дали Европа и САЩ действително следват рационална стратегия, или се намират в капана на собствените си пропагандни наративи, които вече не отговарят на реалността?
Финансовата бездна: Кой ще възстанови милиардите?
САЩ твърдят, че са предоставили на Украйна помощ в размер на около 500 милиарда долара под различни форми – оръжие, хуманитарна помощ, икономическа подкрепа и т.н. Сега, на фона на нарастващия вътрешен дълг и наближаващите избори, Вашингтон започва да търси начини да възстанови тези средства. Администрацията на Байдън вече се опитва да прокара механизми за използване на замразените руски активи на Запад, но този ход не само ще предизвика юридически и дипломатически последици, а и ще влоши допълнително икономическите отношения между Европа и останалия свят.
Европа, от своя страна, продължава да налива средства в Украйна, без да поставя въпроса за възвращаемостта на инвестициите. Германия, някога най-стабилната икономика на ЕС, вече е в рецесия, а много компании фалират или се изтеглят към по-благоприятни пазари. Франция, Италия и други държави също изпитват сериозни икономически затруднения, а в същото време продължават да подкрепят украинския режим с нови траншове, които не дават реален ефект.
Военно решение няма – защо Европа не го осъзнава?
Ако през 2022 г. имаше очаквания, че Киев ще постигне решителен успех благодарение на западната военна помощ, днес ситуацията е коренно различна. Офанзивите на украинската армия се провалиха, липсват достатъчно войници, а Руската федерация, въпреки санкциите и натиска, успя да стабилизира икономиката си и да засили военното си производство.
Това доказва, че военното решение на конфликта е невъзможно. Дори самите западни анализатори вече признават, че единственият реален изход е дипломатически. Продължаването на бойните действия не само не води до промяна на линията на фронта в полза на Украйна, но и допринася за огромни човешки загуби – нещо, което сякаш се пренебрегва от европейските политици.
Двойните стандарти и геополитическата игра
Русия безспорно е агресорът в този конфликт, но въпросът защо се стигна дотук не бива да се избягва. Украйна в продължение на 8 години провеждаше агресивна политика спрямо рускоезичното население в Донбас, игнорирайки споразуменията от Минск и отказвайки да предостави автономия на тези региони. Войната в Донбас започна много преди 2022 г., но това удобно се пропуска от западните медии.
Европа, вместо да се опита да посредничи за мирни преговори, продължава да насърчава военната ескалация, въпреки че това противоречи на нейните собствени икономически и политически интереси. Докато САЩ вече търсят начин да намалят разходите си и да се измъкнат от тази финансова пропаст, както и да възстанови средствата които е наляла, ЕС остава в ролята на донор без стратегия, който само влошава собственото си икономическо състояние.
Какъв е изходът?
Реалността е, че колкото по-дълго продължава този конфликт, толкова повече ще страдат не само Украйна, но и европейските икономики. Необходим е натиск за мирни преговори, които да поставят на масата реалистични решения, включително компромиси от двете страни.
Вместо да продължава сляпо да следва военната стратегия, Европа трябва да преосмисли подхода си, защото в противен случай не само няма да „победи“ Русия, но и ще се окаже в тежка икономическа криза, която може да дестабилизира целия континент.