Южното ни Черноморие трайно се е превърнало в притегателен център за руснаците, които са решили да се сдобият с имот у нас. Общият брой на закупените недвижимости от граждани на Федерацията са 337 хиляди, като над 100 хиляди са в Бургаска област. Някои от купувачите са си продали имотите в Испания и Франция, тъй като били далече, и са си избрали жилища тук.
Това заяви председателят на Бургаската нотариална камара Станка Стайкова по време на пресконференция, провела се днес в КЦ „Морско казино”. Участие в нея взеха още Добромир Ганев, Диана Иванова и Иван Велков от Сдружение „Недвижими имоти”, общественият посредник Таньо Атанасов, Йосиф Герон от Съюза на юристите, Президентът на Омската гилдия на реалторите и представител на руското консулство у нас Вячеслав Горюнов.
Повод за срещата е черният ПР срещу страната ни, който се е завъртял по някои руски телевизии. „Не купувайте в България, там мамят и крадат!”, е основното внушение на репортаж, излъчен по руската национална телевизия.
Въпреки тези негативни отзвуци руснаците продължават да са на първо място сред чуждестранните граждани, търсещи жилища тук. И тази тенденция ще се запази, прогнозира Стайкова. ”Много от руските колеги нотариуси имат повече по един имот по Южното ни Черноморие. Те избират не само комплексите от затворен тип, а също така апартаменти в Поморие, Несебър, Слънчев бряг, Созопол, Приморско. Търсят се и къщи със земя”, обясни тя.
След последната конференция на нотариусите, която се проведе в края на юли в Слънчев бряг, някои от руските нотариуси са си тръгнали от страната ни като собственици на недвижими имоти.
Характерно за клиентите от Руската Федерация е, че те купуват имоти тук, не за да печелят от наеми или да развиват бизнес, а с цел трайно пребиваване. Много от тях след пенсия са се установили за постоянно в България.
Макар че руският пазар в България остана жив дори в условия на най-тежка криза, много от чуждестранните клиенти са предпазливи, когато трябва да сключат сделка за строеж у нас. „За това са виновни най-вече некоректните строителни фирми”, заяви Йосиф Герон. Според него при сключването на подобни договори е добре да има гаранционен фонд или някакъв вид застраховка, която да дава по-голяма сигурност на клиентите. „След приключване на строежа инвеститорите си запазват част от помещенията в новопостроената сграда, а останалите продават. Въпреки това те се държат монополно. През зимата, когато руските граждани са си заминали, се правят някакви общи събрания, на които се вземат решения, без да се потърси мнението на всички собственици”, коментира Герон. Като пример той посочи случай в комплекс от затворен тип, при който са гласувани 7000 евро за униформи на портиерите.
От своя страна брокерите в Сдружение „Недвижими имоти” заявиха, че измежду колегите им също има некоректни, но те не са членове на тяхната организация. „Ако получим сигнал, ние го предаваме на Етичната комисия, която имаме. Мога да кажа, че за нашето 20-годишно съществуване, няма нито един колега, член на Сдружението, който да е замесен в имотна измама”, заяви Добромир Ганев.
Всички присъстващи на срещата се обединиха около идеята, че са нужни някои законодателни промени, които да гарантират още повече сигурността на клиентите, купуващи имот. Беше отчетен и фактът, че след въвеждането на електронен регистър в Нотариалната камара на България, измамите с имоти са спаднали драстично. Положителни резултати е дал и достъпът на Камарата до масивите на МВР, с което спряло използването на фалшиви лични карти.
Още от последните новини
Водещи новини