
15-членна бургаска делегация посети Германия, за да се запознае с добрите немски практики в образованието и участието на неправителствения сектор в тази сфера.
Нашата група се е включила в семинар за мултипликатори на тема: "Структури за работа с деца и младежи в Германия"
”В Германия успяхме да видим на практика как всички структури са обединени в полза на образованието – църква, полиция, държава. В основата на политическото образование в Германия – това, което ние тук наричаме гражданско – са християнските и демократичните ценности. Оказва се, че с печелене на проекти и не с много пари, може да се работи в полза на обществото”, каза Виолета Кьосева, член на УС на сдружение ФАР.
за 5 дни нашата делегация е посетила 14 германски институции. От там са взаимствани много идеи. Тази, впечатлила особено българите, е за дейността на комисар Лиско (в Германия героят е комисар Леон). Задачата е с персонажа да се запознават всички деца, а стикери с лика му да се разлепят навсякъде по магазини и институции. Ако дете се загуби или има някакъв проблем, то да види къде има картинка с образа на Лиско и да потърси помощ там. Продавачи, служители, работници се обучават в определени компетенции и помагат на децата, потърсили съдействие от тях.
Нашата делегация е събрала много информация за доброто взаимодействие между Бюрото по труда, Регионалния инспекторат по образованието и Занаятчийската камара в Германия. Тези общи действия на отделните институции дават възможност на учениците още след завършване на 10-ти клас да практикуват наученото. Децата преминават през обучение на Занаятчийската камара, запознават се с машините и с технологичния процес в реални условия. А крайните им изпити се провеждат не само от учителите, но и от бъдещите им работодатели. „Това е нещо, което се опитваме да приложим и тук. Надяваме се с приемането на новия закон за предучилищното и училищното образование, тази практика да се наложи и у нас”, коментира Виолета Илиева, началник на РИО в Бургас.
Сред идеите, донесени от Германия, са и дейността на детските градини там, които дават пълна свобода на децата сами да преценят с какво искат да се занимават. В Средец вече за втора година се реализира идеята за провеждането на строителни лагери, в които доброволчески отряди се включват в облагородяването на учебни и социални заведения.
„Цялата система там функционира като един социален хамак. Ако някоя институция изтърве дадено рисково дете, другите задължително го улавят. Затова в Германия няма Домове за деца. Те не са нужни, защото с малолетните и непълнолетните се работи, но се работи наистина. Обръща се внимание на техните истински нужди”, зяви в заключение Виолета Кьосева.
Посещението, което се състоя от 17 до 24 юни в провинция Хесен, се организира от Сдружение ФАР. Подобни инициативи с немски партньори се провеждат за пета поредна година. Този път в нашата група са били включени зам.-кметът по здравеопазването към Община Бургас д-р Лорис Мануелян, директорът на Регионалния инспекторат по образованието инж. Виолета Илиева, Петя Милчева от Фондация „Агапедия” – България, комисар Васил Василев – началник на Областно управление пожарна безопасност и защита на населението, Миглена Герчева от Сдружение „Алианс за прогрес” и учител. В делегацията са взели участие още Марияна Джермова – председател на СНЦ в обществена полза „Диалог”, гр. Средец, Мара Георгиева – директор на ОУ „Васил Левски”, гр. Българово, Пенка Ненова – преподавател в СОУ „Отец Паисий”, с. Люляково, Росица Младенова от НПО „Вселена”, Росица Пейчев от Сдружение „Диалог”, гр. Средец, Марин Маринов – член на читалищното и църковното настоятелство в Българово, Стоянка Калудова - учител и логопед в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” в с. Загорци, Петранка Генова – учител в ОУ „Антон Страшимиров”, Весела Христова – зам. председател на Сдружение за демократично образование (СДО) „ФАР” и Виолета Кьосева – влен на УС на СДО „ФАР”.