Смъртоносен инцидент в Тексас повдигна сериозни въпроси относно безопасността на електрическите превозни средства и по-конкретно – на футуристичния Tesla Cybertruck. Мъж загина в Бейтаун, след като катастрофира и остана заклещен вътре в горящия автомобил. Според близките му, той не е успял да се измъкне от кабината, тъй като след сблъсъка електрозахранването е прекъснало, а вратите – които работят изцяло електронно – не са могли да се отворят ръчно.
Семейството на загиналия заведе дело срещу Tesla с иск за над 1 милион долара, обвинявайки компанията в „дефектен дизайн“, който не позволява аварийно отваряне на вратите при загуба на ток. В съдебния иск се твърди още, че Tesla не е предоставила достатъчно ясни инструкции или предупреждения относно необходимите действия при катастрофа и евакуация от превозното средство.
Инцидентът не е единичен – през последните месеци бяха съобщени няколко случая на катастрофи с Cybertruck, които породиха опасения относно конструкцията, устойчивостта и възможностите за ремонт на модела. Докато автомобилът официално отговаря на федералните стандарти за безопасност, все повече собственици започват сами да монтират импровизирани аварийни механизми за отключване – включително въжета, механични скоби или прекъсвачи – за да си осигурят изход в случай на повреда на електрическата система.
Този случай идва в деликатен момент за Tesla, която и без това е под натиск заради забавяния в доставките, критики по отношение на качеството и растяща конкуренция на пазара на електрически превозни средства.
Сега погледите отново са насочени към компанията на Илон Мъск – и въпросът е прост, но тежък: колко струва животът на един човек и кой носи отговорност, когато технологиите, създадени да ни спасяват, всъщност се превърнат в капан?