Договорът ни за азерски газ ще ни позволи да усвоим около 30% от консумацията в страната. Разговорите ни със строителя на газовата връзка в Гърция сочат, че няма индикации за забавяне. Инфраструктурата ще бъде използвана активно за следващия отоплителен сезон. Това заяви министърът на енергетиката Александър Николов по време на Годишната среща между бизнеса и правителството.
Той потвърди изказването на колегата си Асен Василев, че държавата е изготвила план за действие при евентуално прекратяване на доставките на природен газ от Русия.
"При различна степен на риск ще се обслужват с приоритет различни типове клиенти. Ако се планира нормален пазар , изследва се текущата динамика. На база възможностите за задоволяване на локалния и регионалните пазари се изследват потенциалните източници на природен газ", поясни той. Николов подчерта, че "за България има както добра, така и лоша новина". Добрата е, че че чисто географски се намираме на място, което ни позволява да използваме алтернативни трасета. Освен това, инфраструктурата ни позволява сериозна свързаност с всички останали държави, включително и за втечнен газ - можем да получаваме такъв от Турция и Гърция. Лошата новина обаче е, че заради спецификите при доставките и сериозните разходи, е трудно да се вземе подобно решение.
"Има разработен план при различни сценарии – договорът с "Газпром - експорт" е валиден до края на годината. Срещите и търговските преговори относно LNG продължават", поясни той, като допълни, че при LNG от изключителна важност са общият обем и сезонността на доставка. За целта у нас може да бъде използвано газохранилището в Чирен.
"Ако разгледаме дългосрочни потенциал на България за мен решението за собствено производство на био газ е водород", категоричен бе той. Мотивите за твърдението му са, че България е една от страните в ЕС с една от най-високите ефективности на слънчева радиация. Николов определи потенциала на страната за производство на енергия от слънцето като огромен и заявим че ако голяма част от получените в системния оператор заявления за възобновяема енергия се реализират през следващите 4-5 години в комбинация с останалите ни природни ресурси, бихме могли да станем пример за държава, която е заменила природния газ с водород.
"Биогазът има място в българския енергиен микс, но той е сравнително малък като потенциал и не е толкова за нуждите на големите енергийни консуматори. Той не може да даде онзи голям отговор за заместването на газа, който идва от Русия", коментира министърът на околната среда и водите Борислав Сандов.
В рамките на дискусията бяха засегнати и фотоволтаиците.
„Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изготвя свое становище какво трябва да се промени в законодателството и техническите изисквания, така че инсталациите за фотоволтаици за собствени нужди да бъдат присъединявани максимално леко”, обобщи новият шеф на регулатора Станислав Тодоров.