Нацията ни се топи с по 40 000 души всяка година, показват данни на НСИ. Според прогнозите през 2020 година населението ни ще падне под 7 000 000, а през 2035 година в Българя ще живеят 6 335 938 души. Причините за спада в броя на българите са ниската раждаемост, високата смъртност и емиграцията.
„Налице са и някои положителни тенденции. Средната продължителност на живота нараства. Но България все още е далеч от средните показатели за страните от ЕС“, заяви доц. Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека към БАН пред „Фокус”. В края на миналата година средната продължителност на живот на българите е била 74,5 години, докато в Западна Европа – 80,3 години. Това означава, че нашенците живеят средно с 5,8 години по-малко.
Освен че се топи, населението на страната нипрогресивно застаряваВ края на миналата година средната възраст на българите е била 43 години, докато в останалите страни членки на ЕС тя е била 41,9 години. По този показател страната ни се нарежда на средните нива, като най-младо е населението в Ирландия, където средната възраст на жителите е 35,5 годни, а най-възрастно е в Италия и Испания – 46 годни.
Повечето европейски страни борят застаряването на населението си със социални мерки, насочени към младите семейства. „Най-ефективен е моделът на скандинавските държави, където се преразпределятзначителни средстваза подпомагане и стимулиране на семействата, за да могат те да имат повече деца“, допълни доц. Елица Димитрова.
Според данни на Евростат през миналата година у нас най-много младежи е имало в Сливен и Бургас, където децата до 14 години са съответно 17% и 15% от местните жители. На другия полюс са Видин и Габрово, където всеки втори е пенсионер.
Според статистиката след 7 години пенсионерите в България ще са над 1,5 млн., а децата до 14 годни - близо 980 000. През 2035 годни обаче възрастните ще са два пъти повече от децата. Прогнозите на НСИ сочат още, че през 2015 година столетниците у нас ще са 166, а през следващите години броят им ще се увеличава минимум с по 20 души на година.
Източник: "Монитор"