„До някаква степен приемам за наша победа това, което се случи в Природен парк „Странджа”, тъй като ние започнахме битката. След това много други организации се намесиха и се радвам, че гражданското общество в България стигна до победа, макар да не искам да използвам военни термини”. Това каза директорът на Природен парк „Странджа” Стефан Златаров, минути преди багерите да започнат събарянето на незаконните постройки в местността „Златна перла” вчера.
”Втората победа беше, когато именно заради този строеж за няколко дена природен парк „Странджа” беше заличен с решение на Върховния административен съд. И тогава отново гражданското общество се намеси активно и паркът беше спасен”, допълни Златаров.
За акцията по премахването на 10-те луксозни къщи, намиращи се на първа линия до морето, в община Царево вчера пристигна и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Остават още три незаконни постройки, за които текат срокове за доброволно премахване. Ако инвеститорът не ги събори доброволно, те ще бъдат бутнати принудително.
Първият сигнал за строежа на местността „Златна перла” е бил подаден именно от ПП „Странджа” още на 2 февруари 2006 г. Започнало се е със сигнал до Община Царево, след това са задействани прокуратурата и РДНСК. Следва сезиране на Министерството на околната среда и водите. Тогавашният министър на екологията Джевдет Чакъров пуска предписание работата да бъде преустановена, но това не се случва. Едва в края на ноември 2006 г. е издадена заповед строежът да бъде спрян. За известно време строителните работи се извършват тайно. След това обектът е бил заграден и замразен цели шест години.
Месността „Златна перла” се намира в природен парк „Странджа” и в зависимост от това дали Законът за управление на Черноморското крайбрежие ще бъде променен, ще стане ясно какво и как може да се строи там.