Ремонт на автомобил в България – между изпитание, безобразие и системен произвол

Ремонт на автомобил в България – между изпитание, безобразие и системен произвол - E-Burgas.com

 

В България ремонтът на автомобил все по-често се превръща не просто в техническа необходимост, а в истинско приключение – често горчиво и скъпо. За обикновения гражданин дори рутинното обслужване може да се окаже изпитание за нервите, финансите и търпението. И това не е случайно – зад него стои дълбоко вкоренена система на безотговорност, спекула и липса на регулация.

 

Цени без обосновка, сервизи без контрол

 

Да направиш годишно обслужване в официален сервиз на една от най-популярните автомобилни марки у нас често излиза над 1000 лв. Същото обслужване, в същия официален сервиз в САЩ, струва… около 100 долара. Разликата е шокираща, а обяснението – трудно оправдано. При това положение става ясно защо голяма част от българските шофьори се отказват от официални сервизи и се насочват към малки квартални работилници. Там обаче ги очаква ново изпитание.

 

Майсторът – винаги невинен

 

Типичният сценарий в един български автосервиз е следният: носиш колата си с конкретен проблем. След ремонт тя излиза от сервиза с нов – понякога по-сериозен. Връщаш се – и отговорът е почти винаги един и същ: „Не е от нас. Беше си така. Предният майстор си е оставил ръцете.“

 

По този начин сервизите на практика отказват да поемат отговорност за действията си. Няма система за контрол, няма реална гаранция. Обещанията са устни, документи – липсват, а ако все пак получиш касова бележка, то тя често не включва нищо конкретно.

 

Спекула с части и изнудване на клиента

 

Още по-сериозен проблем е отказът на сервизите да работят с авточасти, закупени от клиента. Аргументът: „Няма да има гаранция.“ Истината е, че в повечето случаи такава не се дава и с техните части. Причината е чисто икономическа – частите, които клиентът би купил за 100 лв., сервизът доставя с 30% отстъпка от търговец, но ги продава на клиента на пълна цена. Така печалбата за сервиза не идва само от труда, а и от търговията на дребно с резервни части.

 

Пример: ремонтът струва реално 50 лв., но с включени части и надценка ти го калкулират на 180 лв. Разликата отива в джоба на сервиза – и това без никаква отчетност или регулация.

 

Решението – регулация, видео и отчетност

 

Наложителна е остра намеса от страна на държавата. Автосервизната дейност трябва да бъде регламентирана със закон – със задължителна отчетност, касов апарат, документ за всеки извършен ремонт и изрична отговорност за качеството на труда. А защо не и:

 

  • Задължително видеозаснемане на процеса на ремонт, както е в много европейски държави.
  • Ценоразпис и ясно разписани условия за работа с клиентски части.
  • Сертифициране и лицензиране на сервизите, с възможност за реален контрол.

 

 

Да спрем произвола – в името на безопасността

 

Не е нормално клиентите да бъдат третирани като опитни зайчета, а техните автомобили – като учебен материал за недоказали се „майстори“. Всеки грешно поставен елемент, недобре затегната гайка или евтино заменена част може да доведе до катастрофа.

 

България има нужда от професионализъм и честност в сервизната дейност – не от безнаказани занаятчии, които се учат върху гърба на обикновения шофьор. Докато това не се случи, всяко посещение в сервиз ще продължава да бъде не просто рутинна поддръжка, а хазартна игра – с висока цена и непредвидим изход.

 

Коментари

Още от последните новини