Катарците искат минимум 14 % възвращаемост на инвестициите си. Това каза пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Това е една много висока възвращаемост и аз лично имам притеснения от гледна точка на това, че има вероятност да не можем да постигнем толкова голяма възвращаемост на магистрала "Черно море", но все пак предстои да водим преговори, посочи Павлова.
Тя уточни, че с летището в Балчик това е много по-лесно и затова то е изкарано на първа линия като възможност. Трябва да се направи сериозен финансово-икономически анализ, за да се прецени колко е необходимата инвестиция, за колко време може да се възвърне и при какъв тип инвестиции и съответно дългогодишно ползване може да се постигне 14 % възвращаемост. Павлова изрази надежда междувременно в парламента да мине Законът за публично-частното партньорство, който ще даде една добра основа за такъв тип инвестиции. Но то, ако е междудържавно, ще бъдат подписани междуправителствени спогодби и ще е много по-лесен целият процес.
С Катар не се обсъжда кредитиране, а става въпрос за инвестиции, от които да има възвращаемост. По-голямата част от приоритетните пътища в България, където трябва да довършим основните магистрали, за които ние очакваме европейско финансиране и разбира се предпочитаме европейско финансиране, ние не можем да осигурим никакви средства за магистрала "Черно море" и затова предложихме като пилотен проект за публично-частно партньорство да бъде изграден Бургас-Варна като автомагистрала или скоростен път в зависимост от финансово-икономическия анализ. Тук трябва да проведем сериозни преговори и анализи по изискване на Катар, което е нормално - който влага парите, има сериозни очаквания, каза още министър