
Предвижда се нова инженерна инфраструктура, нови зелени площи, простиращи се върху десетки декари, превръщане на Магазия №1 в Морска гара, рехабилитация на кейовите места. След като всичко бъде завършено, портът ще изглежда преобразен.
На новия пасажерски терминал ще акостират огромни лайнери с хиляди туристи. Самият план за реконструкцията вече е приет от експертен съвет на строителното министерство, най-важното – съгласуван е с Подробния устройствен план.Първият етап на мащабното строителство ще стартира през тази година. През него ще се демонтира окончателно съществуващата амортизирана инфраструктура и рехабилитира на терена на корабни места №1 до №4. Очаква се именно през следващите месеци да стартира изграждането на Морска гара, ще бъде използвана айфеловата конструкция на Магазия №1.
Идейния проект на бъдещата Морска гара е в процес на разработка. Този район на бургаския порт тотално ще бъде благоустроен чрез изграждане на удобна инфраструктура, която включва паркоместа, озеленяване, ново осветление, удобен достъп за автомобили, пешеходци и велосипедисти.
Магазия №1 може да стане морски културен център. Там може да има морски изложения, ГКПП и митница ще бъдат разположение в пасажерския терминал. Сградният фонд ще бъде с модерен дизайн и ще покрива всички изисквания за енергийна ефективност, съобщиха от ръководството на Пристанище Бургас.
Морската гара като архитектурна ценност, най-вероятно ще се финансира по програма „Джесика”. Планирани са финансови средства за проекта от бюджетите на Община Бургас, ДП „Пристанищна инфраструктура и „Пристанище Бургас” ЕАД. Има утвърдени инвестиционни програми на трите дружества. Подготвяме и няколко оферти за плаващи понтонни съоръжения за увеличаване на яхтостоянките, коментира изпълнителният директор на „Пристанище Бургас” Диян Димов.