Четири жилища от семеен тип предвижда да изгради община Бургас през 2012 година. Това съобщи д-р Лорис Мануелян, зам.-кмет по здравеопазване в община Бургас. „Имаме изградена стратегия за деинституализацията на децата през целия мандат. Този процес не е едноактен. На първия етап направихме център от семеен тип за настаняване на деца от домовете. Изведени са седем деца от Коджакафалията. За следващата година сме предвидили да изградим още четири жилища. Може би и три ще ни стигнат, защото в момента има за настаняване около 30 деца", уточни д-р Мануелян.
Капацитетът на Коджакафалията непрекъснато намалява, защото една част от децата навършват 18 години и напускат по естествен начин институцията.
„По-малките деца ще успеем едно по едно да ги настаним в подобни центрове от семеен тип. Следващата година ще опитаме да ускорим нещата. Не знам дали ще успеем да изведем всички деца, но поне до 21 деца ще опитаме да им осигурим дом, близък до семейната среда. С това ще преминем към етапа на закриване на Коджакафалията", поясни зам.-кметът.
Той обясни, че, когато има нови деца за настаняване, те ще бъдат разпределяни в центровете от семеен тип. Децата от 1 до 3 години се настаняват в Дом „Майка и дете". „Ще се насочват усилията първо за превенция на процеса на изоставяне на децата, т.е. да намалее броят на изоставените деца. На второ място огромните усилия, които полага държавата и общината, по приемната грижа. Започнахме нова програма по приемната грижа, която няма да дублира, а ще допълва държавната програма. От своя страна общината подпомага приемната грижа чрез допълнително финансиране и облекчаване на процеса по осиновяването, което също е част от общата стратегия за деинституализацията", каза още д-р Мануелян. В центровете от семеен тип се назначава персонал на щат. Разходите по него се покриват от т.нар.държавни делегирани дейности и отговарят на определени стандарти. За децата ще се грижат денонощно възпитатели. „Стремежът ни е да направим децата като част от едно семейство. Освен възпитатели ще има и социални работници, педагози, които ще работят за тяхната интеграция в обществото. При нужда ще се назначават психолози, логопеди и други специалисти в зависимост от потребностите на децата", каза още зам.-кметът.
Местата, където се изграждат подобни жилища, са в близост до училища, лечебни заведения. Идеята е персоналът от Коджакафалията да бъде назначен в тези жилища от семеен тип. В изграденото тази година жилище в к-с "Славейков" живеят вече деца повече от месец, посещават редовно училище и за тях се грижат възпитатели. Нямаме оплаквания досега от съседи или други граждани, живеещи в съседство. Възпитателите явно добре си вършат работата. Може би и самата обстановка психологически променя настроенията на децата", каза още д-р Мануелян.